כוכבי שבת, גלקסיה ומיתולוגיה – פרק ב'

בין כוכבי שבת, גלקסיה ומיתולוגיה- פרק ב'

 

אורות הזוהר עם הקונסטלציות של נאסא

גלקסיית קסיופאה

מצד ימין של גלקסיית פרסאוס. הוא נראה כמו האות W או M תלוי מהיכן מתבוננים בו.
קסיופיאה מורכבת מ-5 כוכבים בולטים. צופה מישראל יראה את הקבוצה בשעות הערב המוקדמות בסתיו-חורף כאות M. הקבוצה היא קבוצה צפונית שמקיפה את כוכב הצפון פולאריס ולכן בישראל לעולם אינה שוקעת לגמרי.

על קסיופיאה קראנו בפרק הקודם כשכתבתי על פרסאוס.

Cassiopeia

W- M   Cassiopeia

במיתולוגיה היוונית זוהתה הקבוצה עם קסיופאה – אשתו של קפאוס מלך אתיופיה ואימה הגאוותנית של אנדרומדה היפהפייה .
Sidney_Hall_-_Urania's_Mirror_-_Cassiopeia_(image_right_side_up)

קסיופיאה על כסא בסדרת הקלפים אורניה.

המיתולוגיה מספרת שזו התפארה שיופיה רב מיופיין של אלות הים, ולכן נפטון-פוסידון הכה את אתיופיה בשיטפון ומפלצות ים אכזריות. לאחר שביקשה מחילה, הציע האורקל למלך להקריב קורבן את אנדרומדה,  בתה החפה מפשע של קסיופאה. הקבוצה זוהתה גם עם דבורה הנביאה, עם בת שבע, אמו של שלמה, ועם מרים המגדלית.

segin

 

חמישה כוכבי לכת בולטים בגלקסיית קסיופיאה: ' CAS, CHI, SCHEDAR, RUCHE, SEGIN

כוכב שבת בולט במיוחד הוא : – Longitude 2000:  24TAU46 — SEGIN

  סגין במעלה 24.46  צמודה לשמש של מדינת ישראל. נשלטת על ידי שבתאי וונוס,  שילוב המעניק לאנשים בהשפעתו גאווה, לעיתים קרובות, יהירות ריקה, שתלטנות, רהב,  יחד עם זאת כוח, עוצמה,  כושר פיקוד ויופי חיצוני נעים.

 

לסגין[וקסיופיאה]  מיוצגות על ידי קלף הטארוט המורכב : הכוהנת הגדולה.

כוהנת גדולה
קלף הטארוט של הכוהנת הגדולה.: מייצגת רוחניות ונשיות יכולת לנבא היא מכונה על שם איזיס שהוא שמה היווני של האלה המצרית אסת: היא אלת הרפואה, הקסם והטבע, שנחשבה לבעלת כוחות ריפוי מופלאים. במיתולוגיה המצרית, איזיס הייתה אחותו ואשתו של אוזיריס, אחותו של סת, אחותה של נפתיס ואמו של הורוס. גופתו השסועה של אוזיריס שבה לתחייה הודות לקסמיה. דמותה של איזיס כאם הנושאת את בנה שימשה מאוחר יותר כבסיס לאיקונוגרפיה הנוצרית של מרים, אם ישו רבים מקבילים אותה לאלות היווניות ארתמיס ודמטר, לענת הכנענית ולעשתר המסופוטמית. בקלפי הטארוט היא מתפרשת בכוחה המסתורי ומרמזת על סודות, אי ודאויות , האישה האחרת, כוחות ריפוי ולעיתים קלף הכוהנת אומר שאנחנו לא אמורים לדעת את התשובה. הכהנת שייכת לארקנה הגבוהה וכשאדם בשל הוא יודע את התשובות.
כל כוכבי השבת של קסיופיאה תחת השפעת שבתאי עם ונוס,  היבט הגורם לתחושת כבדות, גורליות ולפעמים יתר חשיבות כמו פרשנות אלוהית לכוח .

גלקסיית קפאוס

הגלקסיה ממוקמת מעל קסיופיאה מצד ימין.

קפאוס (אנגלית: Cepheus) היא קבוצת הכוכבים הנמצאת בחלק הצפוני של השמים ומייצגת את קפאוס מלך אתיופיה ואביה של אנדרומדה. הקבוצה קרובה לכוכב הצפון ולכן אינה שוקעת בישראל אף פעם.  קֶפֶאוּס, קבוצת כוכבים צפונית.  שם אסטרונומי מקוצר Cep. נוחה לזיהוי בשל צורתה הדומה למחומש.

קפאוס בשמים

Cep. נוחה לזיהוי בשל צורתה הדומה למחומש.

הגלקסיה על שם קפאוס מלך אתיופיה ואביה של אנדרומדה.
הקבוצה ידועה מימי קדם, וקרויה על שם אביה של אנדרומדה במיתולוגיה היוונית. קבוצות כוכבים אחרות הקשורות לאגדה זו נמצאות בקרבתה, ביניהן אנדרומדה (קבוצת הכוכבים) עצמה, קסיופיה, פרסאוס ולווייתן. קפאוס מלך אתיופיה ואביה של אנדרומדה. הקבוצה קרובה לכוכב הצפון ולכן אינה שוקעת בישראל אף פעם. .עם כוכב השבת המפורסם Alderamin במזל טלה- כוכב השבת Alderamin במעלה ה-12 במזל טלה – 12ARI47 מגניטיוד – 2.6 מעלות. בקונסטלצית – Cepheus –

כוכב השבת אלדראמין בשמו הערבי המקורי נקרא Al Dhira al Yamin[רוב האסטרונומים המוקדמים היו ערבים ופרסים ולכן רבים מהכוכבים נקראים על שמם של המגלים או על פי צורתם בערבית ובפרסית] הוא ממוקם ביד הימנית ובנקודת הזרוע של קפאוס, קרוב לכוכב הצפון. אנשים שנולדו עם פלנטות במיקום זה יושפעו מטמפרמנט ילדותי, צעיר ומתחבר טוב לאנשים צעירים. יהיו בעלי חוש הומור, יכולת להיות קומדיאנים. נוטים לחשוף אמיתות שאחרים לא אוהבים ולכן יכונו חסרי טאקט וישלמו על משקל: "חיים ומות ביד הלשון" כוכב השבת דרך על אלדרמין ועל קלף השוטה בטארוט
Alphirk

וכוכב השבת השני בגודלו והשפעתו בגלקסיה זו הוא Alphirk [מעל] מתחת לחגורה של קפאוס- Longitude 2000:  05TAU33 –  חמש מעלות וחצי במזל שור – מושפע מיופיטר ושבתאי- צמד שבדרך כלל בלתי ידידותי. הוא גורם לאנשים בהשפעתו להיות בעלי  חשיבה רצינית והגיונית מאוד, לעיתים בהשפעתו האדם יסבול מיתר שיפוטיות ורשעות. אם כוכב מרס ממוקם שם ופוגע במאורות[ירח או שמש] גורם למוות אכזרי. 

סיגנוס- גלקסיית הברבור

קבוצת הכוכבים הברבורלטינית: Cygnus; "ברבור") היא קבוצת כוכבים צפונית.  בשל תבנית הכוכבים העיקריים בקבוצה קרויה לעתים הצלב הצפוני בניגוד לצלב הדרומי.   מות העוף שנתן את שמו לקבוצת הכוכבים מתפרשת על פני שביל החלב כשהיא עפה בכוון דרום.

Cygnus, Lyra

Cygnus, Lyra

 מצד ימין למטה, בצילום הגלקסיות העליון

 

קבוצת הכוכבים הברבור (בלטינית: Cygnus; "ברבור") היא קבוצת כוכבים צפונית. בשל תבנית הכוכבים העיקריים בקבוצה קרויה לעתים הצלב הצפוני בניגוד לצלב הדרומי.

מות העוף שנתן את שמו לקבוצת הכוכבים מתפרשת על פני שביל החלב כשהיא עפה בכוון דרום.

במיתולוגיה:

קבוצת הכוכבים דומה לעוף שכנפיו פרושות וצווארו ארוך והוא נמצא במעוף חינני.

  במיתולוגיה היוונית מסמלת קבוצת הכוכבים מספר ברבורים אגדיים:

זאוס התחפש לברבור על מנת לאנוס את לדה, הולידה את התאומים קסטור ופולוקס, את הלנה מטרויה  ןאת קליטמנסטרה. אורפאוס הפך לברבור לאחר הירצחו, ונאמר כי מקומו בשמים ליד הנבל שלו. ולבסוף,  מסופר כי צעיר בשם סיגנוס (ברבור בלטינית) היה בן זוגו של פאיתון ביש-גדא, בנו של אפולו אל השמש, שהתגאה בפני סיגנוס שיוכל לנהוג במרכבת השמש של אביו. הוא גנב את מרכבת השמש והשתולל בשמים. הארץ קפאה ורתחה חליפות, וזאוס נאלץ להמית את הילד הסורר במכת ברק, והוא נפל אל הנהר ארידנוס. סיגנוס, חברו הטוב של הנער, ניסה לצלול ולהצילו, אך הדבר לא עלה בידו והוא מת מצער. זאוס נמלא רחמים והפך את הנער לעוף המים שמאז נשא את שמו.

סיגכנוס

כוכבי השבת הבולטים בגלקסיה זאת הם : Albireo

1. במעלה אחת במזל דלי. מושפע מונוס ומרקורי ממוקם על ראשו של הברבור המוטה כלפי מטהמשפיע על טיפוס חולמני מתורבת, לא יציב רגשית והכישורים פורצים מאוחר יותר בחיים. אהבת מים ואמנות שחייה, 

 

Deneb Adige

2.: Deneb Aldige – ב: 5.20 במזל דגים- ממוקם על זנבו של הברבור- אישיות נעימה, אינטליגנציה , פקחות, לומד מהר. שילוב של מרקורי עם ונוס המשפיע על יכולות אמנותיות כמו כישרון משחק כתיבה,  ויכולות מדעיות. כוכב השבת משפיע על היכולת ליהנות מהישגים כלכליים.

  גלקסיית מזל תאומים – Gemini

הקבוצה קרויה על שמם של התאומים קסטור ופולוקס, אשר על פי המיתולוגיה היוונית נתגלגלו לשני הכוכבים הבהירים הסמוכים קסטור ופולוקס

הקבוצה ממוקמת מצד שמאל בצילום הגלקסיה העליון – לצידה של גלקסיה אאוריגה – AURIGA

במיתולוגיה היוונית נגלל סיפורם של שני אחים, פולוקס וקסטור, בניה של לדה המכונים "דיוסקורים.

GeminiCC

  התאומים קסטור ופולוקס

קסטור ופולוקס הם תאומים, בניה של לֶדָה מלכת ספרטה. קסטור הוא בנה של לדה מנישואיה לטינדראוס, ואילו פולוקס הוא בנה מהקשר עם זאוס אבי האלים. למרות שלא היה להם אב משותף נולדו שניהם כאחים תאומים. קסטור היה בן תמותה, ולעומתו היה פולוקס, בנו של זאוס, בן אלמוות. סיפורם מתאר יריבות, שוני וניגודיות, ובמקביל קרבה רבה, הן משפחתית וגופנית והן בקשר הרגשי ובגורל המשותף. התאומים בילו את זמנם ברכיבה על בקר ובלימוד נשים צעירות. יום אחד בזמן רכיבה על בקר, הגיע בן דודם אידס, והרג את קסטור. פולוקס, שהיה בן אלמוות, התאבל על אחיו ולא היה מוכן להיפרד ממנו. בסופו של דבר ויתר פולוקס על חיי נצח על מנת שיוכל להשאר עם אחיו התאום. את שארית חייהם הם בילו בין גן עדן לגיהנום, בשאול של האדס. הדבר נגע לליבו של זאוס, אבי האלים, ולאחר שבנו הקריב את חייו למען אחיו, החליט זאוס למקם את שני האחים התאומים קרובים הן זה לזה והן אליו, בשמיים. קסטור ופולוקס הונצחו באסטרונומיה ובאסטרולוגיה. באסטרולוגיה, הונצחה האגדה אודותם במזל תאומים, הקרוי גם ה"דיוסקורסים", ובלטינית "Gemini". באסטרונומיה, נקראה על שמם קבוצת כוכבים, בשם קבוצת "תאומים". שני הכוכבים הבולטים בקבוצה נקראו על שם השניים, קסטור ופולוקס.

150px-Gemini2

קסטור  מושפע מהכוכבים מרקורי ונוס ושבתאי-  החלק התקשורתי מגיע מהשפעת ונוס ומרקורי אך שבתאי גורם לסבל וחוסר כבוד, מחלות ואובדן סכנה לברכיים והזרועות עם הכתפיים נאים עם קול נעים נהנים מהצעירות עצב בהתבגרות עד דיכאון בזקנה

כוכב השבת  קסטור  (CASTOR)– ממוקם ב-20 מעלות 14' במזל סרטן- 20.14

        Castor

 

    נמצא בראשו של התאום הימני (הצפוני או המערבי) ממזל תאומים. במיתולוגיה הוא התאום בן התמותה, ידוע בכישרונו באילוף חיות ובמיוחד סוסים. טבעו דומה למרקורי והוא ניחן באינטלקט גבוה ואת כל שאר היכולות המרקוריליות החיוביות. אבל בתאומים תמיד יש שני כיוונים עם אופציה לאבד את הכל.

Pollux

פולוקס (POLLUX)– נמצא ב-23 מעלות  13' במזל סרטן

נמצא בראשו של התאום השמאלי (הדרומי או המזרחי) ממזל תאומים. במיתולוגיה הוא התאום שזכה לחיי נצח והיה ידוע כמתאגרף טוב. טבעו דומה לזה של מרס והוא מעניק אומץ, מיומנות והעזה חכמה. בדיוק כמו שלמרס יש שני צדדים כך גם לכוכב הזה יש את הצד החיובי ויש את הצד האלים יותר.

 Alhena- אלהנה- כוכב שבת בוהק ומשמעותי,  ממוקם בבוהן הרגל של פולוקס ונקרא- Alhena

כוכב השבת אלהנה במעלה 9 במזל סרטן –מושפע מונוס ויופיטר, ניחן ביכולות אמנותיות, בכושר דיבור, ביטוי בכתיבה, כישרון ספיריטואלי ומיסטי עם יכולת טובה למשא ומתן בשלווה ובקור רוח, גורם לאדם לבלוט ולהיות מבריק ופופולרי בסביבתו.

 

 

 

כוכבי לכת, גלקסיה ומיתולוגיה פרק ג

 

כל הזכויות שמורות לפנינה כץ 20.5.2016

6הערות

 1. יוס ואחיו

  כדאי להבדיל בין משמעויות המונחים –
  * גלקסיה = עצם שמימי שמורכב ממאות מליוני כוכבים; ניתן לראות בעין רק 2 – שביל החלב ואת אנדרומדה (M-31 בסימון הקלאסי).
  * קונסטלציה = קבוצת כוכבים (או מזל, אם אחת מה-12) שניתן לראות בשמים כצורה של דמות או חפץ, אבל מבחינה אסטרונומית היא גיזרה בשמים, כך שכל כוכב שבה מקבל סימון עם שם הקבוצה, לזיהוי מהיר של מיקומו.

 2. אלישבע

  תודה. מאמר מעשיר ומעניין.

  • פנינה כץ

   היי אלישבע
   יופי. תודה רבה לך.
   ממני
   פנינה

 3. אסא

  בבירת הקרחות העולמית-שבתאי היפה בעל הקרחת מוקף בטבעות. ישראלים מתיהרים שזו דמוקרטיה "אמיתית יחידה במזרח התיכון".אך מפחדים לדבר על השחיתויות של ראש הממשלתם.כתבת:סיגין במעלה 24.46 צמודה לשמש של ישראל).זאת ועוד,הסביר לי הרבה על התחושות הכבדות שהמדינה משאירה לי. לשם מה כל הכוחניות של המדינה הזו?

  • פנינה כץ

   אסא שלום
   כן אתה צודק. מקבץ שלם של כוכבים במיקום זה גורם לישראל להיות מושפעת מכבדות, כוחנות, יהירות וכל אחד בתוכי תוכו, שהוריו הביאו אותו לישראל, או ילדו אותו פה יכול לעשות חשבון נפש לגבי השייכות, הרגשות והאם זו המדינה שהוא רוצה לחיות בה. ישראל תמיד עוררה בתושביה חשבון נפש לגבי השייכות אליה[לכן התקיימו בה חורבן, גלויות וחיים בגלות] . מי שחי בה עם "ראש קטן", "חומרנות" "בלי שאלות קשות" יוכל לשרוד בה בקלות. לגבי שאר האנשים, התשובות לשאלות מצויות בתוכי תוכם. ובוודאי מי שמאמין שזו לא הדרך של המדינה, צריך להילחם בדרכו ולא לוותר, נכון?

השאר תגובה