כוכבי שבת גלקסיה ומיתולוגיה- פרק ג'

כוכבי שבת, גלקסיה ומיתולוגיה- פרק ג'

קונסטלציית אוריון

בצילום משמאל לימין: כוכב פולאריס קרוב לקו האופק בצד השמאלי ומעל לבתים המוארים קונסטלציית אוריון.

אוריון (קבוצת כוכבים)

אוריון או הצייד בעברית : כסיל היא קבוצת כוכבים בולטת, שחולקת את תואר קבוצת הכוכבים הידועה ביותר עם הדובה הגדולה. ניתן לראות אותה כמעט מכל מקום בעולם. במיתולוגיה היוונית:  אוריון הכריז על עצמו כצייד הגדול ביותר בתבל. הרה, אשת זאוס, שמעה זאת והחליטה להמיתו. לצורך כך היא שלחה את העקרב לרצחו, ואוריון אכן נעקץ למוות על ידי העקרב. רחמיו של זאוס נכמרו על אוריון, והוא מחליט לשימו בכיפת השמיים. הרה, מצדה, שמה בשמים את העקרב, כקבוצת הכוכבים עקרב, אך עומדת בתנאי שמציב זאוס, והוא ששני היריבים לא ייפגשו לעולם. ובאמת, כאשר אחת משתי קבוצות הכוכבים הללו זורחת, השנייה כבר שקעה – וכך שני היריבים לעולם אינם נפגשים.   

קונסטלציית אוריון

                            קבוצת הכוכבים אוריון 

בתנ"ך כסיל מופיע כקבוצת כוכבים בספר איוב ובעמוס. המילה המקראית היא במשמעות טיפש או מכוסה עיניים: "החכם – עיניו בראשו, והכסיל – בחושך הולך" (קהלת) "ואת היותרת על הכסלים" (ויקרא). אם אמנם אוריון הוא זיהוי כסיל, הרי שמשמעותו מכוסה, וזאת משום שהופעתו בחורף בימים מעוננים. 

אוריון הצייד אוחז בראש אריה שניצוד.

אוריון מכיל כוכבי שבת דומיננטיים וחשובים בהשפעתם. לפחות 9 מהם נחשבים לבעלי עניין גדול:

Tabit

כוכב שבת-  TABIT

11.55 במזל תאומים-Longitude 2000:  11GEM55

מעניק ביטחון עצמי חוסר עיקביות, יהירות, אלימות, הצלחה במסחר ובמשאי ומתן, אך צריך להיזהר מבגידות של אחרים.

   כוכב השבת – RIGEL

     מכוכבי השבת הבולטים והמעניינים  ביותר- כתבה מפורטת על ריגל

ריגל ממוקם ברגל של אוריון הצייד. טבעו של ריגל הוא שילוב של כוכבים מרקורי, יופיטר ומרס. כוכב חיובי ביותר בעיקרו שמביא עימו כבוד, עושר, פרסום, עוזר להמצאות חדשות ולידיים טובות. ישנה אזהרה במקרה שלו להישמר מפזיזות.

16.50במזל תאומים-Longitude 2000:  16GEM50

כוכב השבתBellatrix – מעלה 20 בתאומים

Longitude 2000: 20GEM57 

 מיקומו של הכוכב הוא בכתף השמאלית של "אוריון"  בלטינית (Bellatrix) הוא "הלוחמת" (ועל כן הוא ידוע גם בשם כוכב האמזונות), זאת בניגוד להיותו חלק מקבוצת אוריון – הצייד.

מהמעניינים מכוכבי השבת הקשור באישה, בפמיניזם, אמזונה, האישה הלוחמת. לזכויותיה.

Bellatrix

 

לא קל להיות אישה לוחמת שכן עם בלטריס[Bellatrix]  מופיע באופק של המפה: היבט שמזמין מריבות, שנאה הונאה.

Bellatrix– בלטריס בהיבטים טובים: מבטיח הצלחה אך האישה תמצא את עצמה מוקפת קנאה ושנאה, היא תהיה מהירת החלטות  , תיהנה  מכבוד בתפקידים רשמיים כמו צבא. יהיה לה  עושר כלכלי.  בדרך כלל תהיה אישה בעלת חריפות עם  קול צורם קול עבה וחד, אגרסיה חוסר סבלנות.  ואם יש נישואין הם יהיו  בעלי הצלחה חומרית.

 

כוכב השבת מייסה- MEISSA

Longitude 2000:  23GEM42

ליד התאומים  הוא מותח את זרועותיו  על יד החרב שלו קרוב לראש. הוא עוזר לחזור מנסיעה או מסע,  הצלחה בלימודים , מטיב עם נושא בנייה והבריאות טובה, נדיבות.

Meissa

כוכב מרס שולט בכוכב השבת מייסה.  כוכב שמשפיע על חברותיות ויכולת לשרת אנשים בשמחה רבה. מתחתן מאהבה, בעלי כישרונות אמנותיים מגוונים: כישרון בידיים ליצור חפצים, בגדים, מוזיקה, אלה שנולדים עם ירח במייסה יהיו מוצלחים בהכנת בשמים, עיצוב פרחים, גינון, טיפול בחיות,. סופרים וכותבים, מאיירים ומציירים, נוטים לדבר הרבה,

כוכב השבת – ביט-אל- ג'וס – (BETELGEUSE)

Longitude 2000:  28GEM45

נמצא בתאומים במעלה -28 מעלות ו- 45' דקות.

.

.Betelgeuze

ביט- אל ג'וז בערבית בית האגוז. – מושפע מכוכבים מרקורי ומרס- עם יכולת תקשורתיות טובה במיוחד.   לביטלג'וס מיוחסים סיפורי הצלחה, החל מעיטורי כבוד צבאיים , הצלחות כלכליות בולטות,  אנשים בהשפעתצו יהנו מפופולריות רבה, הם נוטים להצליח בתחומי תקשורת, דוברות ויכולת יצוג דיפלומטית, מטבעו. כשהוא מופיע באופק הוא עשוי להיות ספורטאי מחונן, מהיר במיוחד. נוטים למצבי רוח ואף דכדוכים.

 Monoceros- קבוצת כוכבים מצד שמאל לאוריון

הערכה על מונוקרס כקונסטלציה מודרנית:  הראשון שמיפה אותה היה פטרוס פלסיוס Petrus Plancius בשנת 1612 והוכרז כדמוי חד קרן על ידי האסטרונום Jakob Bartsch

חד קרן

חד קרן מתוך סדרת קלפי::Urania's Mirror

אך יש ממצאים עתיקים שמוכיחים שנאמר על חד קרן שהוא שוכן בין קונסטלצית תאומים לסרטן גם בהיסטוריה הפרסית המוקדמת.

קונסטלציית -Canis Minor Canis Major

הכלב הגדול כלבי הציד[הקטן והגדול]

קוסטלציית הכלב הגדול היא אמורה לסמל את הגדול משני הכלבים שעוקבים אחר אוריון הצייד. כלב גדול מכיל את סיריוס – [כתבה מפורטת]הגדול מכולם.

קבוצת כוכבים זו הייתה ידועה במזרח הקדום מלפני אלפי שנים. בתקופה הקלאסית באירופה קבוצה זו סימלה לרוב את ליילאפס, כלב הציד של אקטאון, ולפעמים את כלב הציד של פרוקריס, הנימפה של ארטמיס, או זו שניתנה לאאוס על ידי קפיאוס, שהיה ידוע כל-כך בזריזותו שזאוס שיבצו בכיפת השמיים. בדרך-כלל כלב גדול (או סיריוס לבדו) סימל את כלב הציד של אוריון, שרודף אחרי הארנבת או עוזר לאוריון להלחם בשור, וכך מתייחסים אליו אראטוס, הומרוס והסיודוס. היוונים הקדמונים התייחסו רק לכלב אחד, ועד לתקופה הרומית נוסף הכלב הקטן ככלבו השני של אוריון.

המיתולוגיה הרומית התייחסה לכלב גדול גם כ"קסטוס אירופי" – הכלב השומר על אירופה, שנכשל במניעת חטיפתה על ידי יופיטר בצורת שור, וגם בתור קרברוס, כלב השמירה של השאול.

בשל חיוורות הכוכבים לא ניתן להחליט האם הכלב הגדול פונה אל מעל או אל מתחת למישור המילקה. כאשר הוא מביט מטה, משום שסיריוס נחשב כלב בעצמו, המיתולוגיה היוונית הקדומה חשבהו לעתים לכלב דו-ראשי. ככזה, יחד עם האזור הריק של השמיים (כיום שייך לקבוצות הכוכבים החיוורות ג'ירף ולינקס) ואזורים אחרים במזל תאומים (שביל החלב, תאומים (קבוצת כוכבים), אוריון ועגלון)

 

כוכב השבת – פרוקיון (PROCYON) – במעלה 25 במזל סרטן 47[דקות]

בקבוצת הכלב הקטן הכוכב הבולט ביותר הוא פרוקויון –PROCYON

Longitude 2000:  25CAN47

Procyon

כוכב השבת פרוקיון. נמצא בקונסטלציית הכלב הקטן והוא הכוכב הזוהר ביותר שם. פרוקיון מושפע ממרקורי מרס באופן השלילי יותר.  אך אנשים בהשפעתו יהיו בעלי בעל מזג חם ומגיבים בתוקפנות,  פזיזים, אימפולסיביים קנאים ונוטים לא להקשיב לאחר. למרות הנאמר,  הם שאפתנים בעלי כוחות עזים, להוציא רעיונות לפעולה, מרוכזים במטרות וברצונותיהם ומרשימים כשהם שולטים במזגם.

כוכב השבת סיריוס (SIRIUS) – ממוקם ב-05' 14 מעלות בסרטן

סיריוס שייך לקונסטלציית הכלב הגדול Canis Major -הכלב הגדול, קבוצת כוכבים בולטת בשמי הדרום.
הקבוצה ידועה מאז ימי קדם, ומקושרת עם דמות כלב או תן במיתולוגיות שונות, מבבל ומצרים ועד סין. במיוחד קשור לדמות זו הבולט בכוכבי הקבוצה, סיריוס (להלן; נקרא גם "כוכב הכלב"), שהוא הבהיר בכוכבי השמים. אחד מגרמי השמים המושכים את שימת ליבנו בלילות החורף הקרים הוא כוכב השבת הבהיר ביותר – סיריוס, או בשמו העברי – אברק.

על  כוכב השבת סיריוס -14 מעלות במזל סרטן –

על סיריוס כתבה נרחבת בבלוג.

 

Sirius

 

כוכבי שבת גלקסיה ומיתולוגיה- פרק א.

 

 

כל הזכויות שמורות לפנינה כץ                    25.5.2016

2הערות

 1. אלישבע

  ושוב תודה על המאמר שמכיל הרבה מידע חשוב על כוכבי השבת.
  אשמח אם יום אחד תאגדי את כל המידע הזה בספר על כוכבי שבת. אני כבר ברשימת ההזמנות לספר.
  ובכלל היות ויש לך ידע כל כך נירחב, אז מה את אומרת ספר גם על כוכבים אורנים, אסטרוטאידים וכל מה שניקרא פלנטות חדשות?
  נראה לי שהרבה כמוני שאסטרולוגיה מדברת אליהם ישמחו מאוד.
  ידוע שאין לך זמן אבל זה חשוב כדי שיהיה לאסטרולוגים לעתיד כלי עבודה ברמה גבוה.

  • פנינה כץ

   היי אלישבע שלום.

   הרבה תודה על הפרגון וההצעות שלך משמחות אותי תמיד.
   על הפלנטות החדשות יש לי גם כמה כתבות. אני אחשוב על איזה רעיון שיאחד את הכל.
   המון תודה.
   בברכה
   פנינה

השאר תגובה