היבטים אסטרולוגיים – פרק א'

 היבטים אסטרולוגיים – פרק א'

ההיבטים כגורמים משפיעים על עיצוב האישיות ועל אירועים מכוננים בחיים.
בימים עברו נהגו לחלק את ההיבטים לטובים ורעים וכשאני למדתי לשרטט מפות [כמובן באופן ידני מהספרים של האסטרולוגים Margaret Hone , Sepharial, Charles E. O. Carter, Jeff Mayo ] את ההיבטים הטובים צבעתי בכחול ואת הרעים באדום .גם אם האסטרולוגים היצירתיים האלה היו חיים היום קרוב לוודאי היו יוצאים מהתבניות הפשטניות האלה כי במאה השנים האחרונות האסטרולוגיה התרוממה לגבהים בזכות תובנות פסיכולוגיות פילוסופיות המרחיבות את מושגי הטוב והרע המיושנים במדידים חדשים ועשירים יותר אך גם ובזכות מחקרים אסטרולוגיים רבים[Françoise and Michel Gauquelin.] ובעיקר ניסיון של עשרות אלפי מפות במשך ארבעת העשורים של עיסוקי בנושא שינו את גישתי האישית כלפי ההיבטים. ולכן, מאז הימים הסכמתיים והפשטניים של "הטוב והרע" גם ההיבטים קיבלו מימד של עומק, מרחב ויכולת לייצר אישיות עשירה בניואנסים.  ומושגי הטוב והרע,  התחברו למדדים עשירים יותר של בשר ודם ולבחינת האישיות החל:  מחולי נפשי, מנטאלי ועד אבחון תכונות עמוקות יותר אך גם יצירתיות ברזולוציות הכי גבוהות. וכל זה יחד עם הבנת ההשפעה של כל ההיבטים[במיוחד מה שנחשבו להיבטים קטנים או מינוריים] על אירועים מכוננים בחיי האדם. אני תמיד מציעה לתלמידי לא לקבל את לימודי האסטרולוגיה כלימודי תורה מסיני אלא לבוא ולחקור כל נושא ולדעת להגן על הממצאים באופן יצירתי ולא תוך כדי ציטוט מורה זה או אחר.

היבטים שאינם הרמוניים מפעילים את המפה ביתר שאת.  בדומה לאדם, ככל שהוא חי בדיסאוננס, סתירה בעיה בלתי פתורה,  כך אישיותו מתמודדת רגע רגע עם קשיים, תסכולים, כאבים וצורך לפתור את בעיית הדיסאוננס. ומנקודה זו מגיעים הפיתרונות או הצורך להכיר במיגבלות. תחת היבטים הנחשבים לקשים, אנשים נאלצים להשלים או לנצח את הדיסאוננס כדי לצאת מהמבוי הסתום של קונפרונטציות[עימותים והתמודדויות]. כדי להגיע לתשובות לגבי הדילמות יהיו חייבים לצמוח מכך. גם אם הם אינם צומחים בהכרח, הם מגיעים להכרה גבוהה על בעיותיהם בניגוד להיבטים טובים שלמרבה הפלא יש בהם הדחקה קבועה כי הם יוצרים צפירת הרגעה מתמדת האומרת: "אני מוכשר", "אני יפה" , "אצלי הכל בסדר" וההשפעה של ההיבט יוצרת אפקט מרדים או סוג של פלטו נפשי, האומר: יש לי זמן הכישרון הוא שלי והוא לא ילך לאיבוד.
היבטים הרמוניים משולים לאדם שנולד יפה והוא מודע ליופיו, הוא אומר לעצמו: אני לא צריך לעשות כלום למען יופי כי אני יפה. אדם יכול למנף את יופיו והוא יכול להיות פסיבי לחלוטין ואנשים יחוו אדם יפה אך נטול חן וקסם, לעומת זאת אדם יכול להיוולד פחות יפה וסימטרי אך הוא ישתמש בכל כישוריו כדי להגיע לאחרים ואנשים יכנו זאת כריזמה. לא כל אדם יפה הוא כריזמטי אך ישנם הרבה אנשים כריזמטים שהם אינם יפים כלל. לעיתים ניתוח אסטרולוגי של אישיות בהיבטים ההרמוניים עשויה להתגלות כתיאור מופרז המדבר  יותר על הפוטנציאל אך אין לכך ביטוי מעשי.

כמה מאיתנו שמעו מהמורים או ההורים :יש לך פוטנציאל! אז למה לא מתממש אותו פוטנציאל?

טבעי כי אדם רוצה לחשוב על עצמו כמוכשר, מוצלח ומקסים. ואין שום בעיה עם זה. אך אי אפשר באמת "לרמות" את כל האנשים ולספר להם כמה הם נפלאים.  הרי רובם מרגישים אם דבר מהתכונות המוזכרות אכן ממוצה. כדאי לזכור, כשבוחנים ומנתחים אישיותו של אדם במפה דרך היבטים יפים במיוחד, אם אין היבטים של מאבק ולחימה המתחברים להיבטים ההרמוניים, הרי שיתברר למה בעצם לא קורה כלום עם אותו אדם בעל פוטנציאל אדיר. במקרים רבים אכן מדובר בפוטנציאל ובמציאות תוצאות חיי האדם מבטאות עצלות, תקיעות בחיים או הישענות יתר על המידה על היופי והכישרון עם הרבה ציפייה לנס שיקרה ושהם יתגלו ללא כל מאמץ. זהו היבט אופייני לאנשים בעלי פוטנציאל של חכמה וכישרון אך דבר לא קורה באמת בחייהם והם מתחפרים מתחת לחווית הפוטנציאל בהמתנה שזה יתגלה ויישלף בדרך נס החוצה.


כללי יסוד לבחינת ההיבטים במפה.

א. שליטי האופק והמזל במפה מושפעים מהיבטים עם טווח ארוך יותר מהרגיל. מצאתי לעיתים קרובות מאוד [מעל 50% מהמפות שבדקתי] קרו אירועים גם במרחק של  10 מעלות מהפלנטה.
ב. ביחסי צמידות. [השפעות גם במרחק של 10 מעלות אם מעורבים שליטי המזל והאופק והמאורות ] – צמידות במעלות,  מייצרת כור היתוך של שתי פלנטות ומעלה. ככל שיש בצמידות יותר פלנטות, ההיבט הופך להיות בעל "אנרגית חפירה לעומק" והאדם מושפע  מההיבט ביתר שאת והוא לא מסוגל לשנות את המזג האובססיבי של היבט זה. כמובן שאם מעורבים בכך פלנטות כבדות[שבתאי, אוראנוס, נפטון פלוטו וראש דרקון] הרי שהאובססיה מתעצמת . המזל[היסוד] יעניק את האנרגיה והקצב של היבט זה. הבית יעניק את התוכן והמשמעות.
ג. יחסי גומלין בין פלנטות[חילופי כוכבים ומזלות]  עשויים להיות מרכזיים במפה ולשמש כנווט ראשי בניתוח תכונות אישיות במפה האסטרולוגית אך גם  בניתוח מהלך האירועים בחיים. כמו לדוגמה,  שליט האופק הוא מרקורי והוא ממוקם במזל דגים והנפטון במזל בתולה – Mutual Reception -יחסי גומלין. חילופי כוכבים ומזלות במקומות אסטרטגיים במפה.
א. מהאופק
ב. מהמזל
ג. מהנקודות הקרדינליות- בתים 1,4,7,10.
ד. מהבתים 2,5,8,11
ה. מהנקודות המשתנות 3,6,9,12.

במפה של ג'ניס צ'ופלין שלפנינו:

האופק הוא במזל דלי ואוראנוס באפס מעלות במזל תאומים בבית 3 ומרקורי [של תאומים] בבית 12 במזל דלי. היבט שהשפיע על כישרונותיה לכתוב, לשיר באופן יוצא דופן להתבטא באופן חריג לתקופתה אך גם לעסוק בהרס עצמי עד מותה. באותה מידה יחסי גומלין יכולים להיות בעלי כוח מטיב בלבד תלוי היכן ממוקמות הפלנטות ובאילו יחסים. מרקורי אמנם נעלה במזל דלי אך הוא היה במולות לפלוטו באריה ביום לידתה. אוראנוס בתאומים במיקום טוב עם היבט נפלא לנפטון מה שהפך את יכולת הביטוי שלה במוזיקה לאגדתית בחייה וגם אחרי מותה אולם אורנוס צמוד לשבתאי [שליט המזל שלה] קיצר את חייה. אך ניתן להבין מדוגמה זאת עד כמה יחסי גומלין בין פלנטות משמעותי לטוב אך לעיתים גם לרע.

ד. . מיקומם של שליטי המזל וההיבטים שהם יוצרים מעניקים תעודת זהות לאדם.
ה. המאורות- ירח ושמש בצמידות בעלי טווח גדול מהרגיל.  המגניטיוד של המאורות גדול מהרגיל בגלל הקרבה לכדור הארץ. חיבור עם המאורות מעוור ומשפיע על כושר השיפוט. אך גם היבט של ריבוע ו-מולות ישפיע על שיפוט לקוי.
ו.כל היבט המתחיל מהאופק , משליט האופק, מהפלנטה הממוקמת באופק הם יהיו הקובעים את הקצב, האישיות, האנרגיות ואת האירועם בחיים. כך לפי הסדר הפלנטות בנקודות הקרדינליות 1,4,7,10.

המשך יבוא….

כל הזכויות שמורות לפנינה כץ                                        2.3.2013

תשובות לשאלות:
1..Adam
פשוט משובח ….
פנינה האתר שלך פשוט מצויין …והידע מיום ליום הולך ופותר המון שאולות . ממש משמח שהעומק והדרך שאת בוחרת בא לייצג את האסטרולוגיה ממש מרגיש כמו פריצת דרך בתורת הכוכבים ((=….שלא יגמר לעולם … אדם מאילת…
תשובה:
היי אדם. תודה רבה. משמח מאוד שאוהבים לקרוא ומוכנים ללמוד. שתדע, עבורי הבלוג הזה הוא על תקן שליחות כדי להשאיר פה מורשת אסטרולוגית רצינית ולצאת מהקלישאות השטחיות של אסטרולוגיה. תודה רבה. פנינה
2. פשוט יפה ומעמיק .
המשיכי
פשוט יפה מעמיק ומרחיב דעת ,המשיכי עוד
תשובה:
תודה רבה. מה עם להשאיר שם? בברכה פנינה

16הערות

 1. דורון

  הי פנינה, האם תוכלי להסביר מה פירוש פלנטה מבודדת ללא היבטים בכלל? ובפרט לגבי שמש ומרקורי מבודדים בבתולה בבית 9 .

  • פנינה כץ

   דורון שלום
   כוכב מבודד הוא חסר היבטים כלפי כוכבים אחרים. בכל מפה זה מבטא השלכות אחרות. מפה מנתחים בשלמותה, לא על פי היבטי הבידוד שאתה מוסר בצורה הזאת. בלי התמונה המלאה אי אפשר להתייחס לבידוד הכוכבים, בתפקידם ,ומהותם.

   בברכה
   פנינה

 2. Yael

  תודה רבה!!
  שבוע נפלא 3>

 3. Yael

  היי פנינה יקרה
  האם תוכלי בבקשה להרחיב מעט על היבט inconjunct 150 מעלות?
  בעבר חשבתי שמדובר בהיבט שנחשב למינורי אבל היום יותר ויותר אסטרולוגים מחשיבים אותו כמאג'ורי משום האפקט של אי ההתאמה שעשוי דווקא להוביל להתפתחות. אני מבינה שמדובר בהיבט של אתגר במפה האישית, ולנסיוני גם היבט שקשה להתגבר עליו במפת התאמה סינסטרי.
  אני מבינה שהיבט הוא חשוב לפי הכוכבים המעורבים, מספר ההיבטים שמייצר ורמת הקירבה (מאורות, שליטים, זויות מפה),
  אבל כמה משקל את נותנת להיבט של 150 כשהוא משלב למשל שליט המפה, לעומת היבט מג'ורי כ120 או 180 בבקשה?.
  המוןןן תודה

  • פנינה כץ

   יעל שלום,
   פעם חשבו שיופיטר מביא רק טוב. אז בואי נתקדם, 150 הוא היבט משמעותי לפעמים הוא מוביל את המפה תלוי מי מוביל את ההיבט, האם כוכב שליט המפה, שליט האופק, שליט המזל. 150 הוא היבט של משבר והמגניטודה שלו סביב 3-2 מעלות . משבר יכול לסמל תכונות באישיות שיוצרות קונפליקט מתח קבוע. 150 יוצר דפוסי התנהגות כפייתית[לעיתים ברמה חולנית] ולכן השפעתו יכולה להיות לעיתים תכונה דומיננטית באישיות שמפיקה מאתנו הרבה אנרגיות של התמודדות. היבטי 150 מסמלים במפה משבר, קונפליקט קשה שקורה לעיתים בין כוכבים כבדים ההיבט יכול להימשך אפילו חודשים. אם תבדקי תאריכי משבר משמעותי בחייך תגלי שהיבט של 150 היה מעורב.
   לעיתים 150 במפה יכול להשפיע יותר מהיבט של 90 או 180. לגופה של מפה, על פי מתאם הכוכבים, המזלות והבתים ושליטי המזל, האופק והבית.

   בברכה
   פנינה

 4. שמוליק

  תודה פנינה על ההשקעה וההסברים….בין השאר מפות נבדלות גם במספר ההיבטים שיש בהם – ללא קשר לסוג ההיבט. רציתי לשאול – מה זה אומר מפה שיש בה למשל 60 היבטים מול מפה עם 45 היבטים בלבד ?….האם זה אוצר שהחיים עם יותר היבטים יהיו יותר עשירים בהתרחשויות ונקודות להתמודדות ?…..תודה.

  • פנינה כץ

   שמוליק שלום

   ככל שיש יותר היבטים ושוב תלוי מהיכן להיכן. האם מדובר בהיבטים שיוצאים מהפלנטה ששולטת במזל, או שולטת באופק? אלה יהיו ההיבטים החשובים יותר. ההיבטים הרבים בדרך כלל מעידים על הרבה יותר נוירוזה, עצבנות, מתחים חרדות ואי שקט לאו דווקא אירועים . לעיתים ייתכנו יחסית יותר אירועים מלאנשים עם פחות היבטים, כי אנשים מתוחים מהרגיל רוב הזמן קורה להם משהו בפנים, בתוכם, יש להם הרבה יותר קונפליקטים, חששות מפני כל דבר אך זה לא מעיד בשום פנים ואופן על כמות גדולה יותר של אירועים חיצוניים. גם בכף היד יש אנשים שיש להם המוני קוים וזה מבטא את המתחים הפנימיים או החרדות. יש נושאים שיש הקבלה בין אסטרולוגיה לכירולוגיה.

   בברכה,
   פנינה

 5. מיקי

  היי פנינה,
  רציתי לשאול, נניח שלמישהו יש מאדים בטלה וירח בסרטן, כך ששני הכוכבים נמצאים במקומם הטבעי, אך יש ביניהם זווית של 90 מעלות שנחשבת בלתי הרמונית, האם זהו היבט חיובי או שלילי במהותו? (אני יודע שאת לא מנתחת מפות, בכל מקרה המאדים שלי בעקרב והירח בבתולה ואין ביניהם היבט…)

  • פנינה כץ

   מיקי שלום,

   פלנטות יכולות להימצא גם במקומות נעלים במפה, אך אם יש להם היבטים בעייתיים ההיבטים קובעים כי הם מכתיבים את המזג האמוציונלי של האדם. ירח ומאדים בהיבט של 90 מעלות משליך לא רק על המזג, אלא כל פעם שיהיה מפגש של פלנטות בתנועה שלה Transition עם אחת מהפלנטות יתחוללו אירועים מורכבים. אי אפשר להינצל מההשלכות של יחסי כוכבים דסהרמוניים במפה. כל החיים אנחנו משלמים על האישיות שלנו או כפי שאמרו היוונים "אישיותו של אדם היא גורלו". אפשר לשנות או למתן התנהגות אך לא אישיות. ההיבטים הם DNA הנפשי/אישיותי/מנטלי/רגשי/אמוציונלי של האדם.

   בברכה
   פנינה

 6. אורי

  שלום פנינה, מאמר מעולה ומעניין ביותר.
  שאלה – כתבת בעבר שהיבט של 120 מעלות נחשב עד 8 מעלות ואם מדובר במאורות או בשליט המפה – 10 מעלות.
  האם הדבר רלוונטי גם כשמדובר בכירון לדוגמא? ומה לגבי אסטרואידים? אחרי הכל לא מדובר בכוכבי לכת עם הרבה מסה.
  תודה,
  אורי

  • פנינה כץ

   אורי שלום
   צמידות עם המאורות ההשפעה עשויה להיות עד 8 מעלות קרבה. אך גם תלוי עם הפלנטה הספציפית חשובה מאוד במפה ככוכב אישי או שליט האופר. לגבי כירוטן ואסטרואידים המרחקים של ההשפעה מצומצמים יותר עד 4-3 מעלות מקסימום..

   בברכה
   פנינה

 7. רונית

  היי פנינה יש לי מרס בתאומים במעלה ה 25 ופלוטו באריה במעלה ה 28 האם יש היבט ?

  • פנינה כץ

   שלום לורן

   יש לי הרבה כבוד לניתוח מפות ובוודאי שאני לא מנתחת באופן הזה מפה. ולכן אני לא יודעת אם ההיבט של 60 מעלות תקף או לא בדוגמה שהבאת כי אני צריכה לראות את התמונה המלאה. מה שצריך להרגיע אותך 🙂 שזה לא היבט שעליו יפול ויקום דבר במפה אסטרולוגית. בעיקרון לורן, אני לא מנתחת באתר שלי מפות של קוראים ובכל דרך שתנסי "להפעיל" אותי זה לא ממש יעבוד. תכבדי אותי שאני עוסקת בתחום באופן מקצועי מעל 40 שנה ואין טריק ושיטה שאני לא מכירה. אם פעם תרצי לנתח מפה באופן מקצועי אל תעשי קיצורי דרך תשקיעי בניתוח מפה מקצועית.

   בברכה
   פנינה

 8. רונית

  שלום רב פנינה את יכולה להגיד לי בבקשה מה ההבדל בין הטריין לסקסתיל ועד איזה אורב ניתן להשתמש ? תודה

  • פנינה כץ

   שלום לך רונית

   Sextile -שישית מהמעגל[60 מעלות] היבט הרמוני שמעניק הזדמנויות ומרחב ההשפעה שלו הוא 2 מעלות אלא אם הוא קשור למאורות[שמש ירח ולשליט האופק] יכול לתת עד 4 מעלות. 120 מעלות -trine הוא שליש מהמעגל והוא בעל השפעה הרמונית אך ישנם כוכבים שהם בלתי ידידותיים וגם אם יש היבט הרמוני הוא לא ממש כזה. [זה נכון גם על בהיבט הקודם ] טווח ההשפעה עד 8 מעלות אך כשהמאורות מעורבים או שליט האופק מעורב זה יכול להגיע גם לטווח של 10 מעלות .
   בברכה
   פנינה

השאר תגובה