הירח בהורוסקופ וב: 12 המזלות – פרק א'

הירח בהורוסקופ  וב-12 המזלות- פרק א'

ואן גוך שנולד עם אופק סרטן שיבץ את הירח בציורים רבים.

 

 

"הייתי מעדיף לאהוב את הארץ כפי שהיא אוהבת את הירח." ~ פרידריך ניטשה

 

על הירח:

הירח הוא הגוף השמימי הקרוב ביותר לכדור הארץ שלנו.  [מאז שהוא התנתק מכדור הארץ הוא כל חודש חוזר ומתקרב]. הירח הוא הלוויין הטבעי הוא נקרא גם לְבָנָה או סהר בעברית, ולונה (Luna) במינוח הוא ובסיפורים שונים במגוון רב של תרבויות, ולוחות שנה שונים מבוססים על מחזור הירח, כגון לוח השנה העברי המבוסס על שילוב של מחזור הירח ומחזור השמש, ולוח השנה המוסלמי

הירח משלים הקפה שלמה סביב כדור הארץ כל כ-27.3 יום. משך הזמן בין מופעי ירח זהים, לדוגמה בין מולד ירח אחד למשנהו, הוא כ-29.5 יום. תופעת הגאות והשפל בכדור הארץ נגרמת כתוצאה מכוח הגאות, שהוא תוצאה של ההפרשים של כוח הכבידה של הירח במקומות שונים על פני כדור הארץ. הגאות והשפל גורמים להגדלה הדרגתית של המרחק בין הירח לכדור הארץ. הם גורמים לאיבוד אנרגיה שמאטה את מהירות סיבוב כדור הארץ סביב עצמו. תופעת ירח הפריגיאה, או בכינויה "סופר ירח", היא תופעה בה גודלו הזוויתי של הירח המלא גדול מהממוצע בגלל הגעתו של הירח לפריגיאה, בסמיכות לזמן היותו במילוא. במצב זה גודלו הזוויתי של הירח המלא עשוי להיות גדול ב-14% יותר מגודלו באפוגיאה ובהירותו גבוהה בכ-20%. בגלל חוסר בייחוס בסביבת הירח לא ניתן להבחין בשינוי גודל הירח בעין הבלתי מצוידת, אלא רק באמצעות תצלומים או מכשירי מדידה. עם זאת, ניתן להרגיש בשינוי בהירותו. המרחק לירח הפריגיאה משתנה משנה לשנה.

העובדה כי לכדור הארץ יש ירח בודד וגדול, תורמת ליציבות תנאי האקלים. קיומו של ירח אחד בלבד, בניגוד למרבית כוכבי הלכת, מונע התנהגות כאוטית שאופיינית לבעיה תלת או רב-גופית בפיזיקה.  ישנם סרטנאים היכולים לחוש את כבידת הירח ולהשתמש בה כסימן מקדים לגאות.

בכל רגע נתון (חוץ מזמן ליקוי ירח) לירח יש צד מואר שאור השמש מגיע אליו וצד חשוך. בשל תנועת הירח סביב כדור הארץ שטחים אלה משתנים בכל רגע, וחוזרים לנקודת ההתחלה בכל מחזור של סיבוב הירח סביב כדור הארץ (כ-29 ימים וחצי). כיוון שמכדור הארץ רואים כל הזמן את אותו "צד גלוי" של הירח, וצד זה מואר על ידי השמש באחוזים שונים בכל יום, אנו רואים בכל יום מופע אחר של הירח. אין לבלבל בין "הצד החשוך" של הירח, שהוא הצד שאינו מואר על ידי השמש ברגע נתון, לבין "הצד הרחוק" של הירח, שבו לא ניתן לצפות מכדור הארץ כלל. להמחשה, בראש חודש עברי בעת "מולד ירח", ניתן לראות כי הצד הקרוב של הירח הוא ברובו חשוך למעט הסהר המואר שבו, המצביע מערבה. באותה עת ממש, צדו הרחוק של הירח מואר כמעט בכל תחומו.

הירח מופיע בסיפורים ובאגדות שונים במגוון רב של תרבויות. בתרבויות פגניות הירח היווה כח אלילי, ונערכו לכבודו טקסים רבים ומגוונים. הוא גם היה האל הפטרון של ערים מסוימות. במיתולוגיה השומרית למשל העיר אור נחשבה כקדושה לננה, אל הירח. לוחות שנה רבים מתבססים על שילוב של מחזור הירח ותנועת הארץ סביב השמש, בהם לוח השנה העברי, הלוח הסיני, הלוח ההינדי והלוח הבודהיסטי. לעומתם לוח השנה המוסלמי מתבסס על מחזור הירח בלבד.

הירח העניק ליום השני בשבוע הנוצרי את שמו בשפות רבות (Monday באנגלית ו-Montag בגרמנית, מהמילה Moon או Mon בשפות הגרמאניות; Lundi בצרפתית, Lunes בספרדית ו-Lunedi באיטלקית, מהמילה Luna בשפות הרומאניות. בתרבות היהודית הירח תופס תפקיד חשוב. חלק מהחגים  [סוכות, פסח ופורים, ט"ו בשבט וט"ו באב] מכוונים לאמצע החודש הירחי, שבו הירח נראה במילואו. ישנה ברכה מיוחדת  ]ברכת הלבנה[ שנהוג במסורת היהודית לומר כנגד הירח בתחילת כל חודש ירחי. על פי התנ"ך, הירח נברא ביום הרביעי לבריאת העולם. על פי אגדת חז"ל, בתחילה נבראה הלבנה בגודל זהה לגודלה (או אורה) של השמש, ואחר כך, הוקטנה לגודלה העכשווי. עם נחיתת האדם הראשון על הירח,

 

היחסים של האדם עם הירח:

האנושות למעשה מקיימת עם הירח את היחסים העמוקים והארוכים ביותר מאז שהאדם הרים עיניו לשמים בלילה וראה את הירח משנה את צורתו במהלך החודש מהמולד ועד מילוא הירח. הירח נטול אור וניזון מאורה של השמש ובאופן סמלי ואסטרולוגי הוא מסמל את הצד הפאסיבי והלילי שבאישיות שלנו.

את חייו בתוכנו הוא מתחיל בראש חודש[סהר]  הדומה לתנוחה העוברית שלנו ברחם האם. שהולך ומתמלא במהלך החודש ומגיע לשיא בירח המלא. הוא מסמל את המחזור החודשי של האישה [כל 28 יום]  הוא כמו התינוק בזרועות האם, אך הוא גם האם המערסלת את התינוק. הוא האם שבתוך האישה שמצפה להיות פורייה להיות בהריון וללדת. הירח הוא סמל האם בתוך הגבר שבמודע/או לא במודע[תלוי בהתפתחות האישית] הופכת להיות  דמות האישה. הירח הוא המקבל, המכיל, הפסיבי הנשי הנגטיבי הלילי.   הסמליות של צורתו[הסהר]  עוזרת להבין עד כמה הוא פסיבי. התינוק, האימהות, ההיריון , העובר.  הירח הוא האינסטינקט האימהי, הנשי, האינטואיטיבי בגין אי יציבות הירח והפאזות הדינאמיות שלו יש לו השפעות עזות על המצבים הפסיכולוגיים ועל הריתמוס /ביוריתמוס גדולות  ומשפיעות על ה-  . והוא שליט התגובות – MOOD – MOON   האגו של האישה קשור לביוריתמוס הירחי שלה והוא משתנה מחודש לחודש והמרכיב הקובע הוא הם היבטי הירח במפת הלידה של האישה. [לא להתבלבל, גם לגברים יש מצבי רוח אך הם אינם מתבטאים כפי שהם מתבטאים אצל נשים,  אך יחסי הירח עם הכוכבים האחרים מספרים במפה של זכר ונקבה על טיב מצב הרוח ויציבותו.] החיבור לנשיות ולאימהות מתממשים דרך ההיריון,  אישה שאינה יולדת בתפיסה הקונבנציונאלית "האגו הנשי" שלה פגוע לכאורה היות ולא מימשה את יעודה בעולם המודרנה נשים רבות לא בוחרות באופציית האם.

 

קלף הירח המחזיר את ייבבות התנים/כלבים למול הירח המלא- קלף המסמל מצב מבולבל רגשית, משבר, חרדות ואי  יציבות/ ואי בהירות.

 

היוולדות התינוק:

 במפה לידה של האם ניתן לשקף  את מעברי הירח במהלך ה-9 חודשים של ההיריון והלידה  יחסי הירח במזל עם שאר הכוכבים במפה יספרו על מצב העובר והאם.  במפת הלידה של התינוק ניתן לראות את הכרונולוגיה של ההיריון עצמו אם היו בו טראומות, מצבים נפשיים שהשפיעו על התינוק במהלך 9 החודשים[של העוברות] ובמפת האם,  ניתן לנטר את אירועי ההיריון ומהו טיב הקשר /הסימביוזה בין התינוק והאם.

הדפוסים של התינוק נראים על פי הירח.  אופיו[מיקומו מזל ובית וההיבטים שלו]  של הירח יבטא את אופן  ההתנהלות כמו: האכילה, תזונה, שינה, ניקיון , דפוסי קור/חום.  ההרגלים ותגובת התינוק ניכרים דרך הירח והיבטיו כמו חותם.  הירח מספר על אופי הדפוסים וההרגלים שהתינוק יישא ויטביעו את חותמם בו. השפעתם תתבטא בהתנהגות התינוק שצומח להיות אדם בוגר.   אופייה של האם ומזגה אם הוא חם או קר או פונקציונאלי ניתן לראות על פי אופי הירח ויחסיו. אך גם אם יש דיכאון אחרי הלידה אפשר לזהות אותו על פי הירח, היבטיו והשלכותיו על הקשר עם התינוק.

 

ינקות

מלאני קליין  פסיכואנליטיקאית – התקופה הירחית של התינוק מנגנוני ההגנה והתלותיות –  של התינוק ואיך ישליכו על התינוק כאדם בוגר?

מלאני קליין היא פסיכואנליטיקאית אשר חקרה כ:35  שנה את נושא: התינוקות והתרכזה בשאלה האם תינוקות עוברים משברים?  מתינוקות יתומים, תינוקות מדוכאים, זהו המחקר הכי מאיר עיניים ומעמיק בנושא. היא טענה שיש ילדים שכבר בשנה הראשונה לשנתם ניתן לזהות את מזגם בבגרותם. ואכן אסטרולוגית אם תתמקדו במפה של השנה הראשונה ירחית, תגלו פרטים המספרים על התינוק גם דרך שקט, פסיביות, מופנמות, מלאני קליין טוענת שתינוקות שקטים מאוד עלולים להיות מבוגרים מדוכאים ולכן נוטים לומר על ילד שקט שהוא "ילד טוב." כדאי לזכור שזה לא תמיד זה נכון. במסגרת מחקרה על תגובות תינוקות היא בחנה מאות בתי יתומים וילדים שהושארו בבתי חולים , ילים שהוזנחו – היבט זה יבלוט במפת התינוק בתחושת בדידות ונתק במיקומו של הירח במפה וביחסי הירח עם שבתאי ואורנוס. נושא שבדקתי במאות מפות של ילדים שנולדו בקיבוצים וחיו במסגרות בתי ילדים ולא עם הורים. 

מלאני קליין שמה במרכז גישתה את הדחפים, אך הדגישה את דחף התוקפנות, יצר המוות.  – יש חשיבות רבה לפנטזיות של התינוק. לדעתה, התינוק יוצר החל מלידתו יחסי-אובייקט, הן במציאות והן בפנטזיה. החוויות במציאות משפיעות על הפנטזיות ומושפעות מהן. הפנטזיה, על-פי קליין, איננה משמשת לתינוק לצורך בריחה מן המציאות, אלא היא מתרחשת במקביל לתפיסת המציאות וקיימים יחסי גומלין מתמידים ביניהן.- נושא שיבלוט ביחסי ירח עם פלוטו עם בית 8.

ראשית חייו, התינוק עדיין לא יכול לתפוס את האם (האובייקט) כדמות שלמה, והוא מתייחס רק לחלקים ממנה – השד: כל עוד האובייקט מספק לילד חלב והרגעה הוא נחשב ל"טוב", אך כשהשד מתרוקן הוא נחשב ל"רע", הוא מתסכל את הילד ונראה לו כמסוכן.

התינוק לא תופס שזה אותו שד ברגעים שונים והוא מפצל בין שני צדדים של האם. מנגנון הגנה זה נקרא פיצול (Split) והוא טיפוסי לפוזיציה הסכיזואידית-פרנואידית על פי קליין. קליין מתארת את הפוזיציה הסכיזואידית כחלק מחוויית הילד עד גיל 6 חודשים. לאחר מכן הילד לומד לחוות את האם, ודרכה את העולם, בצורה שלמה יותר כך שהתלות בפיצול כמנגנון הגנה יורדת, התפתחות המאפשרת מעבר לפוזיציה הדיכאונית שתינוק עובר יותר – הכל יקביל במפה לתולדות הירח חודש בחודשו, יחסיו עם הכוכבים ובבתים.

 כשתינוק עובר חוויות טובות יותר מאשר רעות, ותופס את אמו כשלמה, הוא תופס שגם החוויות הטובות וגם הרעות מקורן באותה אם. זהו הישג התפתחותי חשוב.

אך עם זאת, הוא מבין שיש לו רגשות שנאה ואהבה כאחת כלפי האם – שעכשיו כבר נתפסת כאובייקט שלם ולא חלקי. אז חרד התינוק שמא הכוחות ההרסניים שלו יגרמו לו לפגוע באם

כך יאבד את צדדיה הטובים, שכה נחוצים לו. האישיות הבריאה תתמודד עם חרדה זו על ידי "תיקון" שיש בו ממש מה שאומר שהוא מסוגל לחיות בשלום עם הצדדים האוהבים והתוקפניים של עצמו, דבר שיהווה בסיס מוצק ליחסים מוצלחים עם הזולת.

קשיי יניקה[מכל מיני סיבות] מתסכלים תינוקות.  תינוק שמתאמץ לינוק עלול להיות מתוסכל וכועס. רגשות תסכול מייצרים כמיהה לסיפוקים מידיים ולבכי זועם כשלא מקבלים מה שהם רוצים.  תהליך גמילה צריך לקרות ממקום טוב. לא מומלץ להעניק לתינוק חוויית תסכול שנאה ודחייה. כל נושא ההנקה והחלק האוראלי ישפיע על התזונה לאורך כל החיים,  כולל הפרעות אכילה שמושלכות. אין חוק על פי הספרים בכל מה שקשור בתזונה. תקופת הינקות נמתחת עד גיל 3 זו תקופה שעדיין התינוק תלוי בהורה בכל הנוגע לתזונה, רחיצה, הלבשה, והתינוק תלותי. ברם,  אם תלותיותו מגיעה ממקום של תסכול זה ישחרר ממנו הרבה זעם ובכי חזק. ולכן התקופה הירחית כל כך מורכבת ואם רוצים להבין מה התינוק עובר חייבים לנתח את הפוזיציות הירחיות חודש בחודשו במשך 36 חודשים. התמונה המסתברת מדהימה עד כמה היא יכולה לדייק. בוגרים יזכרו חלק מהתהליך מסיפורי ההורים ואימהות תזכורנה כי הן חוו חוויות מקבילות.

סטניסלב ויספיאנסקי מניקה  1902.

 

 

היבטי לידה של הירח עם הכוכבים ומשמעותם בינקות: 

 

היבטי הירח עם השמש : בליקויים בעיות בריאות נפשית ופיזית תלוי בבית ובמזל, תחושת דחייה.

  היבטי הירח עם מרקורי יקשה על עיכול /אלרגיות /נשימה אך גם אם הירח יהיה בבתים של מרקורי[3,6]  אי שקט בתינוק גם כשהכל נראה תקין.

היבטי הירח עם ונוס  התינוק יחפש אהבה חום ותשומת לב ואם לא יימצא,  הוא יחליף אותם בסיפוקי מזון,  דברי מתיקה חיפצון, וחיפוש תשומת לב אצל אחרים. 

היבטי ירח עם מרס [או במזל טלה בית 1] – הפרעות אכילה, עצבנות, התפרצויות בכי,  אגרסיה , סף נמוך לכאב,  וחוסר סבלנות .

היבטי הירח  עם יופיטר[בית 9 או ירח בקשת]  בעיית גבולות , לעיתים כוח הסבל יהיה נמוך ויתקשה בתנאי משמעת אך זה עלול להתפתח לאומניפוטנציה, זילזול יוהרה ומעבר לכך. 

היבטי ירח עם  עם שבתאי[מזל גדי בית 10] יסמלו, תחושת צמצום, חוסר סיפוק , תחושת הזנחה, בדידות והתכנסות הרבה פעמים התינוק יוותר ואפילו לא יבכה. 

היבטי ירח עם  כוכב אוראנוס[מזל דלי, בית 11]  יהיה קשה לעיתים להבין את התינוק, לעיתים נטיות של עליות וירידות במצבי הרוח, התנתקויות.

יחסי ירח עם נפטון [מזל דגים או בית 12] חוויה הנעה בין קשר מרוחק מאוד, התכנסות לבהייה שקטה, התמכרויות.

היבטי הירח עם פלוטו [עקרב או בית 8] יבטאו תסכולים, כוחנות ונטייה לקבעונות[עצירות, בעיית גמילה]

היבטי ירח עם כירון  – חוויית פצע עמוק הקשור לדמות האם- לעיתים כאב של עזובה רגשית, יתמות, ככל שההיבט קשה יותר עם כירון,  תהיה מודעות גדולה יותר לטפל בבעיה[לאם ולתינוק]. 

 

אינטרפרטציה של ציור של ואן גוך עם הירח ותוספת דמויות מיסטיות נשיות המושפעות ממנו ורוקדות.

 

המעבר בין התקופה הירחית למרקוריאנית[מרקורי] 

 תקופה ירחית מבחינה אסטרולוגית מוערכת כשלוש שנים.  כל מה שהתינוק למד עד גיל זה שייך לתהליך של חיקוי קולות, צחוק, חיוך מילים,  הבעות פנים,תינוק/פעוט בתקופה הירחית מצוי בתקופת התבוננות וחיקוי. הוא לומד בדרכי חיקוי – זו אינה למידה שכלתנית. הוא לומד דרך המימיקה/ הבעות פנים ומשמיעת קולות, הברות, צלילים שמבטא המטפל בתינוק.  התינוק בשלב הירחי מרגיש חוסר אונים וזקוק לגוף ההורים לחום, למזון ולתחושת הביטחון הרגשי שהבוגרים מעניקים לו.  ככל שהילד יהיה שבע רגשית  הוא יהיה רגוע לעבור לשלב הבא שזו התקופה המרקוריאנית[ המושפעת מכוכב מרקורי]  של למידה תקשורתית/מנטאלית/שכלתנית  יותר.  למשל, תינוקות בני מזל גדי מרוכזים ורציניים ונוטים לציית ולהיענות בקלות גדולה יותר. ברם, הורה יגיד שמדובר: "בתינוק/ילד טוב". אך , ילד צריך להיות ילד. והשקט דווקא צריך להדאיג.  זה הסדר הפסיכולוגי. השפעת הכוכבים מרגע טרום/הלידה עלולה לעיתים קרובות לשבש את הסדר ולהבדיל בין תינוק לתינוק. יש כאלה שאוכלים באופן מסודר נקי ויש תינוקות שלא. ולכן בתקופה הירחית, עלולים להתפתח הרגלים עד כדי הרגלים כפייתיים  והם קשורים לאם ולדפוסים ולעיקביות שלה. התינוק ברוב המקרים יחקה אותה במידה והוא יחווה לחץ גדול ממנה בכל הנוגע ליציאות וההפרשות כך הקיבעונות יתפתחו בנושא כשהוא יגדל. הוא ירצה מחד לרצות אותה ולעיתים הכפייתיות תהיה סוג של "מרד" נגדה. ככל שהתינוק/פעוט הוא פחות עצמאי הוא יהיה תלותי לאורך זמן ארוך יותר באימו ויחליף בבגרותו את האם במושא אחר שיהווה משענת במקום האם. תכונה ירחית להיות תלותי.

הירח הוא אמוציונאלי מגיב לכל מצב, הוא לא רגשי.- אמוציות מול רגשות: ההבדלים הניואנסים שיוצרים את ההבנה באישיות:

השפה העברית אינה שפה פסיכולוגית ולכן ישנן מילים שאין להן מקבילה בעברית כמו לדוגמה, המילה- אמוציונאלי = – Emotional  באנגלית- התרגום תגובות רגשיות.

לעומת המילה להרגיש- To feel והמילה רגשות=  Feelings

א. אמוציה זו תגובה ואינסטינקט. יש ההבדל. ככל שמעניקים ביטחון עצמי לילד.  הילד קולט מקבל את החוויה שעוזרת  לו לצמוח עם ביטחון עצמי. תחושת חום, חיבוק וביטחון בתקופת הינקות יעזרו לילד לצמוח עם ביטחון עצמי ולהיות בוגר בלתי תלותי ומסוגל לנהל חיים אוטונומיים.

הירח מסמל את ההתניות – מה גורם להתניה של תלות. תלות לזכות בביטחון עצמי, במזון, באהבה, בביטחון.

מה הן האמוציות- – Emotions יש בלבול גדול בשימוש של רגש עם אמוציות. כל מה שקשור בירח הוא אמוציונאלי כי הוא תגובתי[מגיב על סיטואציה] בלי תחושת שליטה כמו ביטוי:  כעס, קנאה, כאב, תחושת סיפוק, עלבון, חרדה, פחד, דאגה, דכדוך, פגיעה, אלימות, שנאה, נקמה, שמחה, עונג, התלהבות, דמעות, חיבוק, מגע ספונטני, הקלה, מצבי רוח משתנים. תגובות ממקור קר ועד חם הן אמוציות.  לכן אמוציות עלולות להשתנות מרגע לרגע מתחושת השנאה לשד הרע ומעבר לאהבת השד הטוב. מהזעם על בן הזוג למרות שהרגש מלא אליו באהבה. אמוציות תמיד קשה יותר להסביר כי זו כמו מתקפה שיש לה שיא ואחר כך קיימת ירידה בעוצמה והכי קשה להסביר אמוציות.  

ב. מה הם רגשות -feelings-  רגשות-  הוא דינמי ונבנה. קיימת תחושת של שליטה  -הרגש מתקשר באופן טבעי לכוכב ונוס וליכולת ליצור ביטוי מילולי או פיזי לתחושות הפנימיות, הוא יתפתח דרך הרמוניות כרגש בונה וכשהרגשות אמיתיים הם ייבנו לעומק. רגשות יתפתחו לאורך זמן ואורך נשימתן ארוך וקבוע יותר,  הרגשות עשויים לקבל ביטוי דרך שירה, כתיבה, אמנות, מוזיקה, ידידות, אהבה, הענקת מתנות ומחוות, יחסים ארוטיים, ונוס לא מתקשר לספונטניות ברגשות,  אלא למקור קבוע כמו מעיין נובע שמפכה באופן קבוע. רגשות ניתן יותר בקלות להסביר.

 

 

ואן גוך המושפע כל כך מהירח, מצייר את הירח והשמש יחד כמו בליקוי. מאחורי הברוש. 

 

הילד/התינוק שבך וההשלכות בחיים:

 אחוז גבוה במיוחד מהילדים מפתחים תגובות תלותיות להרגלי ההורים לכן קשה להשתחרר מהתלות.  קשה לברוח מהעובדה שהינקות נגועה בטעויות של הורים,  ולא מפני שההורים אינם טובים. לדוגמה, האם עלולה להגיב לעיתים בכעס או בכי כשהיא לא מצליחה לספק את התינוק או כשהיא לא מבינה למה הוא בוכה, כי היא חווה כישלון.

ככל שהאדם תלותי,  הוא מתקשה יותר לחוות פרידה מהאם והוא אינו יכול לדמיין את מות ההורה כך הוא יתקשה לעבור כל שינוי בחייו.

הירח כדפוסי הרגלים לחיים – האישה-האם-והגבר

הירחיות בעלת ביטוי משמעותי בחיינו. כל מה שמתקשר לדפוסי התנהגות קבועים יהיה לנו קשה עד בלתי אפשרי  לשנות. ההרגלים נקבעים בתקופה הירחית קרי:הינקות והם משאירים את טביעת אצבעותיהם בדפוסי האכילה, הרגלי  שינה , שתייה, נטיות אוראליות, הרגלי ניקיון תחושת קור וחום. אם יש הפרעות אכילה, זה  יתקשר לירחיות. הפרעות אכילה קשורות תמיד באם ובהרגלים שהיא יצרה והאטמוספרה בתקופה הינקות שהיא העניקה לתינוק. זה עשוי להתקשר לתחושת חוסר סיפוק שנבעה מאחד מהצרכים האוראליים המוזכרים לעיל.   אי שקט וחיפוש קבוע לפיצוי עלול להוביל פעמים רבות להתמכרויות לאוכל,עישון, שתיית אלכוהול[בהתמכרויות קשות תהיה השפעה  במפה גם לכוכבים נפטון מרס ולמשמעות בית 12].

קשה יהיה לאדם הבוגר להילחם בהרגלים ודפוסים,  לכן כל כך קשה להיגמל מעישון , אלכוהול לעשות דיאטה עם תוצאות לטווח ארוך. הצורך בסיפוק דוחף את האנשים ולא הסימפטום. סיפוקים אמוציונאליים קשורים במרחב גדול ונעים ביחסים עם האם שיקנה ביטחון עצמי. ירחיות פגומה /קשה או לא,  מספקת או מערערת את הביטחון העצמי.  יהיה לכך ביטוי של מתח ועצבנות אגרסיה לעומת הסתגרות ושקיעה בדכדוך. תגובות מיידיות אלה מבטאות את המרחב הקיום הקצר של להיות לא מסופק כשהתוצאה ערעור בביטחון העצמי ובדימוי העצמי.  כשילד בוכה ומייד מעניקים לו אוכל הרי שזה יהיה טבעי שאוכל מבחינתו יהפוך לגורם מרגיע. מדובר בכפתור הפעלה. סיפוק רגשי אינו בהכרח שייך לתגובה מיידית מספקת,  אלא לתחושת רוגע ואוירת בטחה שישפיעו הרבה יותר לעומק ולטווח ארוך.  הזדקקות מתמדת לפידבק קשורה לדימוי עצמי נמוך וחוסר יכולת להעריך את עצמך דרך מנגנוני השיפוט העצמיים[ירח שבתאי, ירח מרקורי]. וכשלא תקבל את המשוב תרגיש כמו 'טובע בין שמיים וארץ 'ועד כמה אינך מספיק טוב .ללא תלות תהיה תחושת ריק וחוסר ביטחון. רוגע ושלווה הם בעלי ערך עמוק יותר מסיפוק צרכים מיידי. אם שאינה רגועה בקשר לתינוק,  תתקשה להעניק את הרוגע הנדרש.  לכן נושא הדימוי העצמי כל כך חשוב לטיפוח על מנת להשרות  לתינוק ביטחון ולהרגיש טבעי יותר.

ירחיות חסרה תבנה קושי לאישה ליהנות ממודל אם או אישה. הירח במפה של אישה היא גם האימהות העתידית.

ירח דומיננטי במפה והשפעותיו הפסיכולוגיות

ירח דומיננטי במפה ישפיע על מצבי הרוח ועלול בקלות לגרום לדכדוך ותנודות חזקות במזג בתגובות ובמצבי הרוח. ירח דומיננטי משפיע על פגיעות גבוהה ונטייה להיות חרדים לדימוי העצמי לחשוש מכל ביקורת ולהתרגש מכל שינוי עם קשיים להסתגל לשינויים. ירח הוא רב תנודתי בהשפעתו והוא מעורר בקלות את החרדה – אם באופן פסיכולוגי או פיזיולוגי.  אותו אי שקט פיזי נפשי בו האדם חש מתח ודאגה רבה, בשל מחשבה שמשהו רע עומד לקרות. הירח מעורר באופן קבוע את הצורך בהגנה והמחשבה יכולה לעורר איום וסכנה ממשיים או דמיוניים, במודע או שלא במודע, והאדם עלול לחוש נפשית ופיזית.

חרדה מתאפיינת במתח, חשש ודאגה, דופק מהיר, נשימה מהירה, הזעה, רעד, תחושת עילפון/סחרור ותחושות פחד  זה יהיה רק טבעי ששינויים עלולים לעורר חרדה כאות אזהרה או סכנה אבל כשהחרדה לא מניחה בסממניה ומשפיע על שינה ותפקוד החוויה עמוקה וכרונית יותר.

פרידות מאיימות על הישארות לבד תופעה ירחית טיפוסית. לכן אנשים ירחיים זקוקים לשהות פיזית עם מישהו תמיד.  לעיתים לא ייפרדו גם מקשר רע מתוך החרדה להישאר לבד. הירחיות שהיא התלות באם וחיפוש משענת,  נחמה מחפשות מתלה נפשי ותמיכתי במערכות יחסים בוגרות.,  פרידות מהוות איום אמיתי. התבגרות נפשית וטיפול נפשי עוזרים מאוד להתגבר על חרדות אלה אחרת החיים הבוגרים הופכים למשותקים מלאי חרדות ובדידות.

ירח דומיננטי ישפיע על פן של קשר אידיפאלי עם האם וישליך על יחסים עם נשים שעלול לנוע בין תלות לשנאה. פרויד האמין כי חולים רבים לא הצליחו להתגבר על רגשות ילדות שרוב האנשים מצליחים לכבוש; אלה הם האהבה לאם והקנאה לאב. לטענתו, האב הוא המתחרה המיני של הילד על אמו, בפועל או בכוח. כשהתחושות המיניות הילדותיות של הילד כלפי אמו מציפות אותו, על פי פרויד – הילד מפתח שאיפה למות האב, ופנטזיות על "הצלתה" של האם מידי אביו ונטילת מקומו. משאלות לא-מודעות אלו מעוררות חרדה בלב הילד שמא אביו יסרס אותו כנקמה על רצונו לסלקו, במה שקרוי "חרדת סירוס". פחד זה הוא שגורם לו להשלים עם מקומו של אביו בסופו של דבר, ולוותר על אהבתו המינית כלפי אימו. נערים מתגברים בדרך כלל על התסביך על ידי התקת רגשותיהם המיניים לנערות בנות גילם.

הירח במפה של הגבר:

הירח אצל הגבר-זו  בת זוג והאימא שחלקם יזדהו עם העתק האם ויש כאלה שבאופן חלקי.  חייב להיות משהו חיצוני, אישיות או הדפוסים או האווירה האמוציונאלית – אלה  שהאם קבעה.  הוא יימשך למקום המוכר ולהרגלים שלו. הוא ירגיש כמו בבית בעצם כמו האם/אישה. ולפעמים אתה בוחר את היחסים הבלתי מספקים עם האם ובוחר בת זוג עם קשר בלתי מספק. הבחירה אמוציונאלית היא מייצגת את הגעגוע למוכר. אדם בוחר במוכר לאו דווקא במתאים.

"ראשיתו של הכאב בגעגוע. יש אומרים שזה הגעגוע אל שד האם, ואף עמוק מזה, אל הרחם, שם היית מוחזק אמנם בשבי אבל מקבל הכול בחינם." ~ אסתר פלד

והמלחמה של נשים רבות לא לחזור להרגלים/דפוסים של האם. להיות אחרת. ברם,  ככל שאת נגד ולא רוצה לחזור את משחזרת את יחסים עם האם או את דפוסיה.

פרידה קאלו בת מזל סרטן ירח בשור. בציור היא הופכת לתינוק שיונר מדמות אישה קוסמית. פרידה קאלו שלא יכלה ללדת  חלמה ופינטזה את אימהותה בציוריה המופלאים והכואבים.

הירח מסמל במפה את הילדות

הירח ויחסיו מסמל את המשמעות הסמלית של האם, המשפחה הבית והילדות – הוא מסמל את השייכות הבסיסית של האדם ברמה האמוציונאלית.  הירח מתאר את האווירה בבית. המשמעות של בית בעיני בעל המפה אך גם את השורשים מהם האדם ינק את הקשר הראשוני את השייכות והזהות . את הזיכרונות.  בית הוא גם אווירה אך גם הקניין. ניתוק מבית ניכר במפה באופן טראומטי,  גם אם האדם כילד לא זוכר חוויה זו ולעיתים זה ישפיע על קשיי פרידה ולעיתים על נטייה לחוסר שורשיות.  רבים שבים לראות את בית הילדות והחזרה לשם תמיד תאכזב,  כי תפיסת הבית אמוציונאלית . כל מה שקשור לילדות לבית ולזיכרונות בנושא הם אמוציונאליים,  ולא רציונאליים. זהו הקשר הראשוני  למושג השייכות המעורר רגשות, ריחות, קולות,  זיכרונות, תמונות.  הבית הראשוני מסמל את הקשר לתקופה הראשונית של הילדות, מסמל געגועים/או רגשות קשים אך בזיכרון הכל מועצם. הירח הוא לעיתים געגועים שלא ניתן להסבירם ולא ברור אפילו,  למה מתגעגעים. לעיתים מתגעגעים לאווירה והבית חסר משמעות,  לעיתים למשפחה,  שאולי כבר איננה או הייתה בעלת משמעות אחרת בילדות.  ירח זה געגוע שאנחנו לא מבינים למה אנחנו מתגעגעים? הגעגוע ותחושות מועקה מזיכרונות מוקדמים עולים באזור שבין מקלעת השמש ללב,. לעיתים הבית והילדות קשורים לריחות אוכל של בית,  לחיות בית, לצעצועים, חפצים של ילדות לתמונות, הירח במובן הזה הוא מסמל את הזיכרונות הראשוניים שהם לא ממש ברורים כשתמונות ורגשות מתערבבים להם ולכן כשבני משפחה אחת מספרים על הילדות זה יישמע כרשומון שכל אחד מספר משהו אחר.  

ירח כפי שהוא מסמל בית הוא מסמל מולדת. לאומיות לאומנות, פטריוטיות –  אנשים שמזוהים עם המקום שהם נולדו בו,  הקשור לילדותם לחינוך ולשורשים שלהם, הזיכרונות הנטועים בהם מעניקים להם חוויית קשר עמוק למולדת. אין פה רציונאל,  לעיתים אי אפשר להבין מה אנשים מוכנים לעשות למען המולדת ועיקרון הנאמנות למדינה, הגיוס לצבא או למוסדות ביטחוניים מתבסס על האמוציות כלפי המדינה ורבים האנשים שחווים רצון להקריב אף את חייהם למען המדינה.

פרידה קאלו עם ציור העץ המשפחתי שלה – כסרטנית עם שורשים עמוקים של ירח בשור הטיבה ליצור ולחבר את העץ המשפחתי עם הילדה שבה-  הירח עם השייכות השורשים והזהות שלנו עם בני המשפחה.

 

 

דומיננטיות הירח במפה

מפה אסטרולוגית שהיא ירחית כשהירח הוא הכוכב המוביל אותה,  שהירח בעל נוכחות דומיננטית כמו:  ירח באופק העולה, אופק במזל סרטן[השליט הירח] מזל סרטן,  הירח במרכז השמים  וגם ב-4 כנפות השמים[נקודות קרדינאליות], וירח עם היבטים מרובים במפה.

עיסוקים ירחיים

קשורים:  בטיפול בתינוקות, גננת- מטפלת, הזנה, הלנה[בתי מלון צימרים] למסעדנות/שפים/ יש ירחיות מפותחת יש להם צורך להאכיל לראות שובע וסיפוק. . הירח קשור לתחומי מזון ושתייה. הירחיות קשורה גם  למזון הראשוני והחיבור לאוכל של הבית הקשור להורים או לגינה , לגידול תבלינים, גידולי פרות/עיזים כבשים למוצרי החלב או ירקות ופירות מגדלי מזון,  כוורת, חממות כל מה שאוכלים אותו. הירח הוא שליט ההזנה, להאכיל/להזין זו כמיהה אימהית עמוקה[יכולה להתקשר גם לגברים] , שתייה אלכוהול יחד עם נפטון. ירח מתקשר לצורך לסדר את הבית ולהעניק סביבה ביתית.  עיסוקים המעניקים  לכולם קורת גג,  מלון , דירות- בניית בית-תיווך מכירות בתים, עיצוב בית -עיצוב פנים תחושת בית להרגיש שייכות   נושאים סנטימנטליים קשורים לזיכרון חפצים שיש להם סנטימנטים, מכירת עתיקות,  חפצי כלי בית העוברים בירושה, הבוידעם .הנשמה שמכניסים בעיצוב פנים אוכל חום וריח. עיצוב בגדים קשור גם לתפקיד החום/קור שיש בבגד.הירחיות מבטאת את האמוציות ומעוררים את הפן האמנותי והצורך לבטא- מוזיקה ציור גם בתראפיה.  לעסוק בטיפול באנשים החל מטיפול רפואי/נטורופטיה, טיפול אלטרנטיבי. ספורט כמו שחייה.

 

פרק ב': הירח ב: 12 המזלות 

 

 

 כל הזכויות שמורות לפנינה כץ 9.7.2018

 

 

11הערות

 1. סימה

  מאוד ריתקה אותי הכתבה
  חייבת לספר לך שאני מאוהבת בירח, הוא ממלא אותי , תמיד שאני צריכה אותו ביום או בלילה הוא מאיר לי מראה את עצמו, מרגישה שהוא ה ששומר עלי

  • פנינה כץ

   היי סימה,
   🙂
   נהדר. אנשים ירחיים אוהבים את הירח מאוד.

   בברכה
   פנינה

 2. לואיזה

  פנינה תודה,
  כתוב מעניין וקולח..
  קוראת בשקיקה כל מה שאת מוציאה, ובזה נתקלתי רק עכשיו.. תודה לך

  • פנינה כץ

   היי לואיזה,
   תודה רבה.
   נכתב לפני שנתיים וחצי. אך תמיד אקטואלי.

   חן חן

   פנינה

 3. מיקי

  שכחתי להוסיף, לירח שלי יש היבט של 150 לונוס לנפטון ואמא שלי היא בת מזל דגים עם ירח מאזניים, אולי זה קשור לכך?

 4. מיקי

  היי פנינה,
  נולדתי פג (שבוע 29 וחצי /חודש שביעי) ורציתי לשאול איך ניתן לראות זאת במפת הלידה שלי?
  תודה.

  • פנינה כץ

   מיקי שלום
   ניתן לראות את גודל התינוק במיוחד אם הוא קטן מאוד או גדול מאוד על פי האופק ושליט האופק ויחסיו עם שאר הכוכבים. כמובן שבמפה של האם ניתן לראות לידה מוקדמת במהלך ההיריון היבטי ירח בעייתיים עם פלוטו עלולים לגרום ולזרז לידה או לגרום להפלה.
   בברכה
   פנינה

 5. גיה

  שלום פנינה , ראשית עלי להודות לך על הכתיבה שלך אני קוראת ונהנת
  אני רוצה להאיר כעל אחת מהתמונות בכתבה , התמונה בה רואים 4 דמויות נשיות על רקע ציור של ואן גוך היא לא יצירה אמיתית של ואן גוך כי עם הדבקה של דמויות מנגה יפניות על רקע ציור מפורסם.
  אני בעצמי מזל שור עם אופק תאומים ובודקת את האסטרולוגיה לשני המזלות
  שוב תודה
  גיה

  • פנינה כץ

   גיה שלום

   בשמחה.
   אכן זה באמת לא ציור של ואן גוך אבל מחדד את רעיון השפעת הירח בציור של ואן גוך על הדמויות הנשיות . אני אשאיר את הציור כמובן אבל אתקן את הניסוח מתחת. תודה רבה.

   בברכה
   פנינה

 6. yochy

  מאמר מרתק! תודה.
  גם החלק השני 🙂

  • פנינה כץ

   yochy שלום

   תודה רבה לך על הפרגון.

   ברכות ממני
   פנינה

השאר תגובה