כירון כוכב של כאב פציעה והחלמה.


כירון כוכב של כאב פציעה והחלמה.

כירון התגלה ב-1977 על ידי האסטרונום קאוול בין הפלנטות שבתאי ואוראנוס. מבחינת מיקומו בשמיים,   הוא ממוקם בקונסטלציית Centaurus
קנטאור – החצי איש וחצי סוס. קבוצת הכוכבים קנטאור ממוקמת בחצי הכדור הדרומי .

קנטאור מכיל כתריסר כוכבים הבהירים ביותר בשמים: אלפא קנטאורי וביתא קנטאורי. זוהי גם אחת מהגלקסיות הבהירות ביותר בשמי הלילה, וגם הצביר הכדורי אומגה קנטאורי נמצא בגלקסיה שלה מרכז הגלקסיה מכיל חור שחור סופר מסיבי.
קנטאור היא קבוצת הכוכבים בין הגדולות ביותר.  התשיעית בגודלה  בשמים, היא משתרעת על שטח של 1060 מעלות רבועות.  היא שוכנת ברבע השלישי של הכדור הדרומי וניתן לראות אותה בין קווי הרוחב 90-25 מעלות בעיקר בגלל בהירותה הרבה .


המראה השמיימי של סנטאורוס

כירון אינו פלנטה, הוא כוכב ננסי שמתנהג כמו קומט[אסטרואיד]
מיקומו של כירון בין אוראנוס לשבתאי. הוא  מסמל עבורי יותר מכל את מדרגת הסולם הנפשית/רוחנית/מנטאלית ופיזית שבין שתי הפלנטות. אם היה קשה לאנשים לטפס משבתאי הפרקטי, המעשי עם הגבולות לאוראנוס המופשט והמתפשט על תדרים אלקטרוניים רוחניים וחשמליים, אז כירון זו המדרגה או המפלס בין הארצי למופשט. המעבר בין הגוף לאוזון מסביב לגוף שלנו
כירון נחשב להילר אך בעיני הוא חלק מתהליך הריפוי. הוא אינו עומד בזכות עצמו ונזקק לעזרת הפלנטות האחרות בכל תהליך של חיים ומוות. החל מתהליכי הרס עצמי עד התאבדות ובין תחילת המחלה והתגובה כלפיה. לכן כירון ברובו לא מודע אלא אם אדם חווה פציעה ועובר משבר גדול ורק אז הוא לומד להבין איך הוא מתמודד מול משבר ופגיעה. אדם אינו יודע תיאורטית לפני או מראש איך הוא יגיב במצבי משבר אלא אם הוא התנסה בכך. לכן כירון אינו מודע מראש לסגולותיו או לפעילותו בעת כאב, משבר או מחלה[פיזית או נפשית].

על כירון נטען שהוא שליט מזל בתולה בעיקר בגלל העיסוק בגוף ובמחלות או שליט מזל קשת.  בעיני ועל פי נסיוני זה יהיה פירוש פשטני. במיוחד כי כירון בתפקידו מחבר בין הגוף לתעצומות הנפש או לפן הפסיכולוגי. יש טענה שהוא שליט מזל קשת בגלל הקנטאור שהוא חצי גוף אדם וחצי סוס, אך גם פה התכונות הקשתיות לא מתחברות לי תיפקוד ריפוי , הילריות.  כירון פועל בדרכים מדיטטיביות, בעזרת גלי אלפא או בזיכרון עמוק של שיקום גנטי. כירון פועל כתגובה החל מתהליך שיקום ועד תהליך הרסני של הגוף, הנפש. כוחות אלה מלמדים יותר מכל שהוא לא יכול לשלוט במזל בתולה והוא מתחבר יותר בעיני למבוא של מזל דלי. מזל שנשלט על ידי אוראנוס שהיא גם האוקטבה הגבוהה יותר של מרקורי. כירון מתגלה בפעילותו בעיקר סביב משברים ולכן אוראנוס מתאים יותר מכל לאפיין משברים. על כירון אנחנו למדים ביחסיו עם הפלנטות, מיקומו במזל ובבית על המאפיינים: המחלה,המשבר, הכאב, הפצע, הנטייה הנפשית, רגשית, פיזית ומנטאלית. אך כמובן לא במובן הפשטני. הרי מחלה או משבר מעידים על שיבוש הליך תקין בגוף. את השיבוש הפוטנציאלי מסמל כירון. כירון נע 3 מעלות בערך במהלך של שנה שלמה כי למעשה רוב הזמן הוא ברטרו- Retrograted.
רוב הזמן הוא פועל מול הגוף שלנו מול הצמיחה והטיפול. הוא מסמל את התהליכים ההפוכים של בניה וצמיחה שהשמש אחראית עליהם. כירון מסמל את תהליך ההרס, את הכאב,הניוון, פגיעה מינית, ההזדקנות של התאים,  את המשברים ואת המשיכה לתוך דכדוך, לדיכאון, למחלה.  את הרצון להרס להתפתות להזיק לעצמנו בריאותית או אף מנטאלית לעומת זאת בעת משבר ומחלה כירון מסמל את תהליכי ההחלמה, הטיפול והשיקום, תעצומות הנפש והיכולת לשקם. כירון הוא הפצע וההחלמה. לכן אנחנו לא מודעים בגופינו לתהליכו של כירון. גם כשאנחנו מרפאים את עצמנו זה לא ממש מודע. רק בעת מחלה או משבר אנחנו למדים על תעצומות הגוף, הנפש והמנטאליות שלנו. האם נולדנו עם היכולת להחלים לשקם או שלא? האם המשבר המסוים שתוקף אותנו מסמל את הזמן שלנו ללכת מהעולם הפיזי או שלא?  אך אין ביכולתינו לשנות את אופיו של כירון ולהשפיע עליו. אין ביכולותינו  לשנות את אופיו של הפצע שבנו או את יכולותינו להחלים את עצמנו באופן מודע.  מי שהיה חולה במחלה קשה וארוכה יודע שרגע הוא היה חולה ורגע אחר הוא מרגיש את תהליך ההחלמה. אני מכירה את האנשים שטוענים שהם ריפאו את עצמם!!!  זה בדיוק כמו אותם אנשים "ששולטים על גורלם והם יכולים לשנות אותו".  מכירה גם את האסכולה שטוענת את זה והאמת חייבת להיאמר שאם יום אחד אדם יוכל לשלוט בתאי גופו הוא יוכל לשלוט גם בגורלו ולשם כך אנחנו זקוקים לתהליך אבולוציוני.  אנחנו נושאים כישורי החלמה מלידה או שאין בנו כישורים אלו?! מוות בעריסה או פעוטים שחולים ונרפאים יום אחד ממחלתם או משתקמים,   הם הוכחה לתהליך הלא מודע אך מוטמע בנפש ונצרב בגוף. תינוקות אלה כשיגדלו הם עלולים במשך שנים לגרור את הפצע הפיזי, נפשי ואולי גם לאורך כל חייהם. הפצע עלול להיות פיזי אך עלול להשפיע על דיכאונות, משברים נפשיים, חרדות, החששות וההימנעות מלחיות חיים מלאים,  שמא תחזור המחלה או תחושת האין אונים שמחלה מכל סוג גורמת.
לפעמים כירון יהיה נטול יחסים במפה.  האם זה אומר שהוא אינו משפיע? בוודאי שהוא משפיע. כירון משפיע כל הזמן מבלי שנרגיש.  רק כשנבריא נרגיש וכשנהיה לפני רגע המוות או בשקיעה נדע זאת כמובן אם תהליך המודעות שלנו האישי, יאפשר לנו להבין זאת.
כירון מספר על אופיו אם יתעורר בגלל משבר כדי להירפא או לרפא או יתעורר במשבר כדי להגיע לרגע הכלייה או ההתחברות עם הסוף והמוות. כירון נע על הציר מרגע הפצע והחבורה ועד הריפוי או ההשלמה עם המוות. טיבו של כירון או משמעותו אם לריפוי או למוות אם להבראה או להתרסקות ייקבע על פי הכירון במפה האישית.

מכיוון שכירון ממוקם בין שבתאי לאוראנוס הוא מייצג גם את המיקום הטראנס שבתאי בדומה לפלנטות האזוטריות אחרות: אוראנוס, נפטון, פלוטו.  לכן ההשפעה של כירון יכולה להיות מדיטאטיבית במובן המדיטציה או תחת השפעת גלי האלפא. מי שהיה פעם חולה, אפילו עם חום גבוה מאוד והרגיש שמוחו מצוי בתחושת הזיה או תהליכים מוחיים של בלבול וטשטוש אפשר יהיה ליחס לכירון השפעה זו. השפה של כירון לא מודעת אך היא משפיעה על אותם חלקים חולים לקבל פקודות מוחיות חשמליות או אלקטרוניות כדי לרפא או להירפא או לעיתים גם לאבד הכרה ולמות.
השמש שהיא החיות, הוויטליות, מעבירה את קוד הגנטיקה, אנרגית הלב, התא עם גרעין התא  [סימבול השמש באסטרולוגיה] , התלהבות, יצירה, אהבת חיים, שמחת חיים, רצון להתקיים ויהי מה, התקווה, הביטחון העצמי
במיתולוגיה מלך סנטרוס שסוחב על גבו ילד פצוע.

, זהו הילד כירון היה אמור להיות ראשון בין הסנטאורים גיבור, מרפא, חכם, משקם, אמפתי.כיירון או חיירון (ביוונית: Χείρων), קנטאור בן אלמוות במיתולוגיה היוונית. שימש כמורם של כמה הגיבורים הגדולים במיתולוגיה היוונית. כיירון היה בנם של קרונוס ופילירה בת אוקיינוס. הוא נחשב לחכם שביצורים ומייסד תורת הרפואה, הנבואה (אותם למד מהאל אפולו) והציד (אותו למד מהאלה ארטמיס).

כירון היה מחנך גדול שניהל מעין בית ספר לחיים. אלים ומלכים היו מפקידים את בניהם שילמדו אצלו את חוכמת החיים, בין תלמידיו ניתן למנות את אכילס, יאסון, תסאוס ואסקלפיוס.

כירון היה בן אלמוות ולמרות שהרקולס פגע בו בשגגה, הרעל לא המיתו, אבל היסורים גרמו לו למשאלת מוות. מותו סיים את סבלו של פרומתאוס, (מפני שהוא הקריב את חייו למענו). סיפורו זה של כיירון יצר את המושג "המטפל הפצוע", בפסיכולוגיה המודרנית. משמעו – המטפל שדרך הכאב שלו והבנתו את הסבל יכול לעזור בסבלם של אחרים. מזל קשת מזוהה עם דמותו. אך  סביבו היו הרבה סאטירים שהיו בריות שמחציתן אדם ומחציתן תיש בעלי קרניים לעיתים באקכות מתהוללים שותים שיכר בקרחות יער עם נימפות, לעתים הם מתוארים כיצורי יער עם קרניים זנב ומתהוללים כדיוניססים המסמלים שתיה ואורגיות. לסאטירים היה תיאבון מיני גדול וכן כוח פיזי גדול, לכן הרבו לאנוס נימפות ובנות תמותה.


קלף השטן מהסדרה המרהיבה שנקראת-
Medieval Scapini Tarot  – עוצבה על ידי לואיג'י סקפיני.
קלף המסמל את כוחות הפיתוי, המיניות הבוטה, אונס, טראומות פיזיות קשות, חיי הוללות,  כוחות הרס עצמי והרס של האחרים. ולמעשה, הצדדים השליליים של כירון. הפן שעלול להשפיע על משברים, טראומות  וקשיי החלמה ושיקום.

אותו ילד שנפגע בילדותו נישא על גבו של הקנטאור . דמות הקנטאור היא דמות טראגית כי היא כאובה מאוד.
סיפור המיתולוגי הזה מסמל בעיקר את חוסר הצדק בחיים ולא בהכרח סוף טוב.
סיבלו לא היה קשור למעשיו אלא לפצעים שנגרמו לו בילדות. פצעים שאנו נושאים ונתקלים בהם על בסיס יומי בדמויות מעוותות שגורמות הרבה רע לאחרים. אך מעשיהם למעשה נגרמים כתוצר של אכזריות ופגיעה שהייתה גם כלפיהם בילדותם.

איך התהליך מתפתח ופוער את פצעיו של כירון?

כירון מתנהג באופן לא מודע וצובר את רשמיו וחוויותיו מרגע היווצר העובר. בחירת הכירון במזל ובבית תסמל את אופיו של הכירון. אישיותו של הכירון תסמל את סוג הכאב, הפצע ואת יכולת ההחלמה או לא. הכירון יכיל בתוכו את הכאב עצמו ואת היכולת לפוגג אותו. את "כישורי" ההרס העצמי או ההדדי. כירון במפה יבטא את היכולת לשיקום, ואת הפן האמפתי כלפי הכאב, או את הרחמים כלפי הכאב העצמי.  כירון לעיתים יבטא את הנקמה שהוא צובר  וירצה לשחרר אותה כלפי האחרים. כל אלה יתבטאו על פי המפה – במיקומו במזל, בבית ובאופיו הכללי בתוך המפה.

המפה של היטלר.


במפה של היטלר:
כירון בבית 9 במזל סרטן במעלה 6 מול הירח יופיטר במזל גדי. ברור שכירון מבטא את בית הילדות[מזל סרטן]  יחסיו עם אימו והמולות מול ירח נפול בגדי הצמוד ליופיטר שלמעשה  רק מרחיב את בעיית אם קרה ומנותקת רגשית.  מבנה כירון בבית -9 האמוציונאלי של סרטן מאפשר לו להאמין בתיאוריות שיצדיקו את כל מעשיו לא תהיה לו בעיה מצפונית כלל.
איך היבט שמתקיים במפות רבות ישפיע על אדם להפוך לאכזרי? ירח בגדי יכול להיות מנותב באופן פרקטי ומעשי לתחומי עבודה ועשיה. אך ירח צמוד ליופיטר בבית של מזל תאומים[בית 3]  ללא ספק מצביע על ירח בלתי יציבה, כפילות מזל תאומים שמצביע על בעיות זהות ולעיתים זה קשור במצבים פסיכוטיים כפי שאצל שהיו אצל היטלר. הירח מול כירון במזל סרטן.
היטלר נולד על תקן ילד המפצה את אמו על אובדן 4 ילדים שנפטרו בילדותם. מסופר שהיא פינקה אותו מאוד אך ירח בגדי לא מצביע על הבעה רגשית חמה. בעיקר בהתחשב בעובדה שאביו היה אדם אלים מאוד ששתה וסבל מהתפרצויות זעם תדירות נאלץ היטלר לסבול מנחת זרועו ומאווירה בלתי מפנקת בעליל.  כבר בגיל 14 הוא התייתם מאביו. כירוןמבטא פצע עמוק בילדות ובעיקר טלטלות רגשיות, חוסר יציבות . ירח צמוד ליופיטר בגדי מול כירון זה למעשה ירח יופיטר בבית 3 הבית המתקשר למזל תאומים בית אמביוולנטי, בעיית זהות, בילבול בזהות העלול לגרום להפרעות אישיות קשות אולי גם תורשתיות.
היטלר בגיל 18 התייתם גם מאימו ובעצם נותר לבד בעולם. עדיין בשנים האלה ניסה להתקבל בכל צורה לבית ספר אמנות[סרטן בבית 9] . לא פלא שב-1914 שימש בצבא רץ[בית 3] וב-1916 נפגע ברגלו [בית 3] גפיים.
תאריך המפתח בעיני לגבי מפת הלידה של היטלר הוא 30.1.1933 כשהוא נבחר לראש ממשלת גרמניה.

במועד בחירתו- אוראנוס 20 מעלות מול אוראנוס המולד.  פלוטו בסרטן בהיבט
של 90 מעלות לאורנוס במפת הלידה. יחסי אוראנוס פלוטו משחררים את חרצובות הרשע והיכולת להכות.
. שבתאי בבית 4 מול השבתאי הבסיסית שלו ומול רום שמיים. ירח ברום שמים במזל אריה.
כירון ב-24 מעלות בשור על אלגול בבית 8 – אין מפגש קשה מזה. מפגש שמתיר ומתכנן רצח בקנה מידה גדול.  למעשה החל מבחירתו הוא התחיל את מסלול בניית התוואי של מסע הרצח והנקמה שלו שהסתכם ב-עשרה מיליון אנשים הסתיים ב-1944בהתאבדותו.
כירון בזמן הפיתרון הסופי [תכנית ההשמדה המרוכזת של כל היהודים הקומוניסטים הומוסקסואלים]  חזר למזל סרטן נצמד לכירון המקורי מול ירח יופיטר בגדי. יופיטר המקודמת בגדי חזרה למעלה 6-5 צמוד לירח מול הכירון המקורית. המעגלים חייבים להיסגר כשמדובר בפצעים.  הם מדממים כל החיים. לא כולם הופכים להיות היטלר אך פצעים מדממים מייצרים סיטואציות של מחלות, משברים, הרס עצמי ולעיתים הרס הסביבה.  היטלר לא עשה זאת לבד.  אך היתה בו יכולת  להשתמש במיליוני חייליו כדי להוציא לפועל את הרצח.  כמה פעמים נבדק הנושא במחקרים פסיכולוגיים ופילוסופיים  על איך אנשים ממלאים פקודות באופן אוטומטי?! וברור שהם לחצו על ההדק ורצחו איתו יחד. האכזריות חוזרת כל כיבוש והיא באה לידי ביטוי באופנים שונים.
שורשי כל מחלה טמונים בפצע עמוק מהילדות המוקדמתמאירוע שאירע אי שם בראשית החייםגם אם אנחנו לא זוכרים,  הגוף זוכר הכל. הגוף זוכר לרע כשהוא חולה וזוכר לטוב איך לשקם אותו מחדש. פצע מוקדם שנוצר בנו עלול באופן מתמשך ליצור בנו בלי משים ובלא מודע מרירות קבועה, ציניות , פסימיזם ואלה יצרניי החומציות העלולים להתחבר לפלנטות אחרות וליצור מחלה או משבר.  זוהי למעשה פעילות חומצתית של כירון נגד השמחה הטבעית של השמש בתוכנו.  אותה שמש האחראית על הוויטאליות ועל כרונולוגית החיות שבנו.
מיקומו של כירון על פי המזל והבית. יחסי כירון עם הפלנטות הם יספרו וידווחו לנו איך נלחם בשעת משבר, כאב וחבורה. מהו הכאב האמיתי אותו אנחנו נושאים אך נוטים להסתיר מתחת להרבה אמירות, הכרזות, הדחקות ואיך ברגע של התפרצות חולי, משבר וכאב נתמודד באמת. האם נצליח בעזרת הכוחות שיש לנו  לחיות ולהתגבר על המשבר או שנתמסר לכאב ונתפוגג לתוכו. על כל אלה נמשיך ללמוד בפרק הבא.

 

פרק ב'  – כירון כרונולוגיה של כאב פצע והחלמה- פרק ב'

כל הזכויות שמורות לפנינה כץ           16.5.2013

 

שאלות תשובות:

1. ברכה
כירון
היי פנינה אם אפשר הסבר קטן על מצב כירון במפה שלי כירון ופלוטו בקשת בבית 4 מול תאומים בו נמצא יופיטר וסטורן בבית 10 אני רק רוצה לדעת אם זה אומר שיש לי בעיות רגשיות עם האמא? כי באמת יש לי משהו מאוד כואב וקשה איתה.. תודה רבה
תשובה:
ברכה שלום זה יותר מבעייתי לנתח מפה באופן הזה. אני לא נוהגת לנתח חלקי מפות או חלקי בתים. ולצערי הפורום הזה לא עוסק בשאלות אישיות. כירון לכשעצמו בבית 4 באופן טבעי יושב על מיקום כואב אבל גם פלוטו מייצג טראומה ואולי הם קשורים זה לזה ואולי קשורים לפלנטות אחרות לאו דווקא בבית 10 שמסבירות את הכאב והטראומה. כללית ברכה, צריך לבחון את כל התמונה. אגב, יחסים עם האם נלמדים בהרבה צורות במפה לא רק מתוך הבתים 4 ו-10. אם את לומדת אסטרולוגיה ויודעת להשתמש בלוחות אסטרונומיים אז כדאי לך לבדוק את מהלכי הכוכבים עם כירון וללמוד מה קרה לך על פי תאריכים. בברכה פנינה
2. מירי
מאוד מעניין וקולע ברור מאוד מהנה
תשובה:
23.8.2014 היי מירי תודה רבה !!! ממני פנינה
3.
כירון בבית1
לבת שלי מופיע כירון בבית 1 רציתי לדעת מה זה אומר ואיזה השלכות יש לזה…
תשובה:
שלום לך. כירון לא עומד בזכות עצמו יש לו מערכות יחסים עם כוכבים. הבית הראשון הוא לא מספק כדי שאפשר יהיה לנתח את זה. בפרק הבא יהיו הסברים נוספים בנושא. בברכה פנינה
4. אבי
כירון החוליה החושפת
פנינה תודות על פתיחת המידע שבעיני הוא החשוב ביותר להבנת המציאות המתסכלת של האדם, המידע הזה יכול לתת כוח להתמודד בקשיים ובתסכולים למצבים הדינמיים שלנו בחיים. שוב תודה ומחכה לפרק ב' שיחדד יותר את השפעות כירון במזלות ובבתים ומקוה שגם בהבטים.
תשובה:
שלום אבי. תודה רבה כמובן. אני משתדלת בכל הפלנטות במזלות וגם לחוד לתאר את כל הקשיים האפשריים. כירון אכן יוניק במשמעות שלו. לוקח לי זמן להכין את ההמשך של הכתבות. יש כמות חומר בלתי נדלית כל שבוע ועל זה אני מנסה להספיק לחדש תמיד. מקווה שהכתבה על כירון תעלה בקרוב. בברכה פנינה
5. נילי
פנינה אהלן עד מתי כירון ימצא בדגים?
תשובה:
שלום נילי כירון יהיה במזל דגים עש שנת 2019 שנה שהוא כבר יבלה במעלות הראשונות של טלה אבל יחזור למעלות האחרונות של דגים. בברכה פנינה
6. המרפאת הפצועה מבית 12
המחלה היא הריפוי
תודה על המידע הבהיר והכתוב בחוכמה מאירה מצפה להמשך
תשובה:
היי שלום לך תודה רבה לך. שמחה שנהנית מהקריאה. בברכה פנינה
7. נהנית
כירון
מרתק ומעניין – מחכה לקרוא על השפעת כירון במזלות ובבתים השונים (במפה שלי כירון בבית 7 במזל דלי, מעניין מה זה אומר). תודה על ההשקעה פנינה
תשובה:
תודה רבה!! מקווה בקרוב להעלות את ההמשך. בברכה פנינה
8. דלית
כירון חלק א'
מרתק! מחכה לחלק ב
תשובה:
דלית שלום. תודה רבה לך. בברכה פנינה
9. אורה
כירון
תודה רבה ! מרתק, מעניין, מוסבר בצורה ברורה ושוטפת ושופך אור מזווית רציונלית ורגשית כאחת. בצפייה להמשך.
תשובה:
היי אורה שלום תודה רבה לך על תגובתך. שמחה מאוד. בברכה פנינה

2הערות

 1. דארי

  מהירות כירון אינה שווה בין חצי אחד של המזלות לחצי השני, וודאי יש לזה השפעה אדירה מבחינת הנושאים שבהם הוא עוסק, אני סקרנית להבין איך מנתחים את זה? נניח מה, למזל דגים ששם הוא בערך הכי איטי יש את זמן הפציעה, ההחלמה, הריפוי וכדומה הכי איטיים ומנגד לו במזל בתולה ששם בערך תזוזתו המהירה ביותר זה קורה הכי מהר?

  • פנינה כץ

   דארי שלום
   אכן כירון בדגים הפעם כמעט 9 שנים. והממוצע של כירון בהחלט שונה. אך כירון שהה במזל טלה 8 שנים בין 1977-1969, ובפעם הקודמת כירון היה במזל דגים בשנים בין 1969-1961- שוב 8 שנים. המהלכים שלו ברטרו רבים והוא מתקדם לעיתים שני מזלות וחוזר 2 מזלות, לכן השהות שלו בכל המזלות אינה עיקבית הוא אקסצנטרי מאוד. תהליכי כירון נמדדים בראש ובראשונה על פי המפה הבסיסית של כל אחד ואילו יחסים הא מנהל באיזה בית ואילו מזלות מעורבים בחיבור של כירון. כמובן שחזרתו למקומות רגישים פועלית באופן אינטנסיבי יותר על הפצעים המדממים או לעיתים החזרה משמשת תהליך ריפוי תלוי במה כירון נוגע או משפיע ואיך הוא נקרא במפה הבסיסית. באיזה בית מזל וההיבטים שלו. ככל שהפצע עמוק יותר היבטיו החוזרים מטפלים דרך אירועים, מחלות טראומות עד שהתהליך מסתיים.
   ברכות
   פנינה

השאר תגובה