12 מזלות באסטרולוגיה-האם הגלגל הומצא מחדש?

12 גלגל המזלות- האם הגלגל הומצא מחדש?

אל תבנו על זה שהמזל שלכם השתנה.

 

הערה: הכתבה עלתה לראשונה בשנת 2012 כל כמה שנים עיתון בעולם ובארץ מחפש סנסציה וחוזרים לאותו סיפור של מזל נחש. אני מעלה את הכתבה שוב לטובת קוראים חדשים שלי שלא עקבו אחרי הכתבות בחמש שנים האחרונות. אך לדיעתכם, השמש זורחת במזרח שוקעת במערב הים אותו ים ו-12 המזלות הינם אותם 12 במזלות. ועכשיו תיהנו מקריאת הכתבה תודה פנינה

 

ב-תאריך 12.1.2011 פרצה ידיעה "מרעישה"  [CNN-מומלץ לצפות בוידאו מעבר לכתבה הכתובה] לכל מערכות החדשות בעולם- כי גלגל המזלות השתנה ונוסף לגלגל המזל ה-13-  "נחש". לא הייתי טורחת אחרי כמעט שנתיים לכתוב על הנושא אלמלא 2 מכתבים שקיבלתי אתמול מכותביי עם חשש כבד ל"משבר זהות אסטרולוגי" 🙂
המכתב הראשון:
פנינה בוקר טוב

רציתי לשאול אותך שאלה כמומחית בתחום

ראיתי ש…….. שינתה את מועדי המזלות של כל מזל
כך שאני הייתי מזל דלי הופכת היום למזל גדי 🙁

זה משהו אוניברסאלי או לא?

…….
ובמכתב השני:
אני בטוח שאת מודעת לשינוי המערכת תאריכי המזלות,
לעומת הידוע לכולנו עד עכשיו.
קראתי אתמול הודעת ההורוסקופ לשבוע הזה ע"י האסטרולוגית הישראלית,……………… .למשל עבור המזל טלה,התחום הוא מ-13.4 ל-13.5
מה ידוע לך בבקשה.
שבת שלום
……
אני אוהבת אסטרונומים. מה היינו עושים בלעדיהם? בלי קופרניקוס? הרשל [גילוי אוראנוס]? קלייד טומבו ופרסיוול לואוול[גילוי פלוטו]? מכיון שמרבית הכוכבים בשמים המוכרים לנו נקראים ע"ש אסטרונומים זהו חלומו של כל אסטרונום ששמו ייקרא על שם כוכב ובכך יונצח לעד.
כמה חייו של Parke Kunkle מורה לאסטרונומיה ממכללת מיניסוטה, יכלו להיות משעממים או סתם רצה נתח קטן של פירסום בהיעדר תגלית של כוכב על שמו? כנראה שמאוד מאוד. אין ספק שהוא הרוויח את עולמו לכמה ימים כששמו עלה לכותרות בהכרזה אמריקאית טיפוסית[כולל מסיבת עיתונאים] כשתאריכי המזלות השתנו ונוסף לגלגל – מזל נחש [סוף נובמבר] כשלמעשה הנימוק ישן ומוכר "כי כבר אלפי שנה לא עדכנו את הסטייה המבוססת על יחסי כדור הארץ והכוכבים, ולכן על סימני הזודיאק[גלגל המזלות] זזו כנגד השמים הנוכחיים". ומכיון שחל שינוי קל שנעשה בגין "הסטייה של נקודת השוויון האביבית". [ זה השינוי ההדרגתי באוריינטציה של ציר הסיבוב של כדור הארץ, שמשרטט קונוס אחת ל-26,000 שנה.- קיראו למטה – חומר מדויק לסקרנים]
אי לכך לדעתו " התאריכים של סימני הזודיאק אמורים להשתנות."
נו שויין, אז  מה חדש פה ועל מה המהומה?  לשיטת החישוב הזאת קוראים שיטה סידראלית[או סידרית- הינדית]  –  לינק זה מופיע בויקפידיה ולפני כן הופיע במשך עשרות שנים בכל האנציקלופדיות ומאז שאני עוסקת באסטרולוגיה ומכיל בתוכו טבלה[אם תקראו את מה שנאמר על האסטרולוגיה ההינדית תמצאו את טבלת המזלות] שעליה הוצהר כי היא חדשה עם שם המזל בהינדית והרי היא :
מזל טלה Mesham 14           באפריל – 14 במאי
מזל שור Vrishaba  15           במאי –  14  ביוני
מזל תאומים Mithuna15         ביוני – 16 ביולי
מזל סרטן Karka  17              ביולי – 16 באוגוסט
מזל אריה Simha  17             באוגוסט – 16 בספטמבר
מזל בתולה Kanya 17            בספטמבר – 17 באוקטובר
מזל מאזניים Tula  18             באוקטובר – 16 בנובמבר
מזל עקרב Vrishika  17          בנובמבר – 15 בדצמבר
מזל קשת Dhanus 16            בדצמבר – 14 בינואר
מזל גדי Makara 15               בינואר – 12 בפברואר
מזל דלי Kumbha  13            בפברואר – 14 במרץ
מזל דגים Meena 15             במרץ – 13 באפריל

השיטה ההינדית אינה מעודכנת אינה מדויקת ואינה מקובלת כלל לחישוב ע"י מרבית האסטרולוגים בעולם להוציא אסטרולוגים מזרחיים מהודו כשגם מפת הלידה שונה בתכלית ממפת הלידה המערבית כולל ירחים .
מפת הלידה בשיטה ההינדית  נראית כך:

אין לי דבר נגד האסטרולוגיה ההינדית אבל כדאי להזכיר שהיא לא עברה שום עידכון במאות השנים האחרונות. אם תקראו את הלינק שצירפתי [מעל-שיטה סידרית] תבינו שיש קשר הדוק בין אסטרולוגיה הינדית לדת ההינדית ולאלים ההינדים המקבלים מקום של כבוד במפה האסטרולוגית ההודית.
אם יש משהו שאני בורחת ממנו כמו מאש זה עירבוב של הכל בהכל תחת שמות "מהונדסים"  ובעברית – אידיש קוראים לזה קומפוט.

גלגל המזלות מאז ומתמיד וכנראה כך יהיה גם הלאה מבוסס על שיטת חישוב הנקראת : טרופיקלית והיא מבוססת על יחסי כדור הארץ עם השמש ועם ארבע העונות.
השיטה הטרופיקלית: מבוססת על תנועת השמש בשמיים ללא תלות במיקום השמש במזל מסוים (כמו האסטרולוגיה סידרית), באופן זה, מזל טלה מתחיל ביום השוויון האביבי, מזל סרטן מתחיל ביום הארוך ביותר בשנה, מזל מאזניים מתחיל ביום השוויון הסתווי ומזל גדי מתחיל ביום הקצר ביותר בשנה.
הסטייה של כדור הארץ משמרת את החיבורים העונתיים של סימני המזלות שקבעו האסטרולוגים המוקדמים ע"י הצגת הורוסקופים חדשים כנגד השמים של המילניום הראשון.
כדור הארץ "מתנודד" על צירו, ולכן קבוצות הכוכבים שאנו רואים משתנות במחזוריות של 26,000 שנה.
לכן העובדה שנקודות המפנה הנוצרות מהיחסים עם השמש (הטרופיקס) מתקנת את עצמה כשמוסיפים כל 70 שנה יום.
או כפי שאסטרונום ממכון חקר החלל הסביר בחדשות וניסה להיות עדין עם האסטרונום Parke Kunkle :

The
story claims the reason for the shift is from the wobble oft
the Earth's axis, which is entirely mistaken. The zodiac constellations are determined by the elliptical plane which remains the same regardless of the angle of the Earth's axis as well. The story is either reported poorly or the astronomer is mistaken. The calendar does shift approximately 1 day every 70 years, but not because of the wobble of the Earth's axis. Think about it, the elliptical plane is the path of both the stars and the Sun through the sky, the only way this can change is if the entire solar system is slowly rotating around the Sun.
13.1.2011

החדשות הטובות שהגלגל לא הומצא מחדש. החדשות הרעות שמי ששונא את המזל שלו השתעשע לרגע שאולי זכה במזל חדש[תרתי משמע] וצריך לחזור למוכר ולישן אבל לפחות למדויק יותר.

גם אם אינכם בקיאים בחישובים אין מה להתרגש היות ומרבית האסטרולוגים וזה לא סוד, שהחלו לעסוק בתחום האסטרולוגיה אחרי "פריצת עידן המחשב"  אינם יודעים לחשב מפת לידה ללא מחשב. מכיון שאני ערכתי חישובים ידניים כבר בסוף שנות ה-60 ותחילת ה-70 ורק ב-1986 לראשונה התחלתי להשתמש במחשב עם תוכנת PC וב-1988 זכיתי לראשונה בתוכנה הכוללת אטלס [מפותחת כמו היום] ונקראה Blue Star ומאז נחשפתי לחיים הקלים והנוחים ואפשר להבין למה אסטרולוגים מאז לא רוצים לחזור לשיטה הידנית זה כמו לחזור לחשב חשבון ללא קלקולטור.  ואת כל זה אני טורחת לספר לכם כי זה נחמד פתאום לאנשים מסוימים ששונאים את "המזל שלהם" לגלות בוקר אחד בהיר שמזלם הוחלף מאידך מכיון שמרבית האסטרולוגים לא למדו להכין מפות ידניות רובם גם לא ממש יודעים למה מפה אסטרולוגיה מחושבת כפי שהיא מחושבת מאז ועד בכלל.

מידע נוסף לסקרנים על מנת להבין קצת יותר את האינטראקציה בין אסטרונומיה לאסטרולוגיה :
מערכת השמש סובבות כל הפלנטות סביב השמש. כוכב (MERCURY) הקרוב ביותר לשמש מבצע הקפה אחת סביבה בקצת פחות משלושה חודשים. נוגה (VENUS) מבצעת הקפה אחת תוך שבעה חודשים בערך. כדור הארץ (EARTH) מקיף את השמש תוך שנה. לפלנטה מאדים (MARS) לוקח להקיף את השמש כשנתיים. לצדק (JUPITER) לוקח כשתים עשרה שנים לבצע הקפה אחת. לשבתאי (SATURN) לוקח כעשרים ושמונה שנים. לאורנוס (URANUS) לוקח כשמונים וארבע שנים. לנפטון (NEPTUNE) לוקח כמאה שישים וחמש שנים ולפלוטו (PLUTO) לוקח כמאתיים וחמישים שנה לבצע הקפה אחת סביב השמש. הירח (MOON) הוא לוויין של הארץ ומסתובב סביבה, ואיתה ביחד גם מקיף את השמש. הקפה אחת של הירח סביב הארץ לוקחת כעשרים ושמונה יום.

כדור הארץ, כמו שאר הפלנטות, סובב סביב השמש. מסלולו סביב השמש נמשך שנה. מכדור הארץ נראה כאילו השמש היא זו אשר סובבת סביבנו. מסלול זה נקרא הזודיאק או גלגל המזלות. הזודיאק מחולק לשנים עשר חלקים שווים בני שלושים מעלות כל אחד המהווים את המזלות. כך שמנקודת מבט ארצית, הכול סובב מסביבנו דרך שנים עשר המזלות.

כאמור, מכדור הארץ נראים השמש וכל הכוכבים והפלנטות כמקיפים אותנו. מסלולים פיקטיביים אלו נחשבים כנמצאים בתוך תחום הנקרא הכדור השמימי SPHERE CELESTIAL. הכדור השמימי נראה כנע מסביב לכדור הארץ ממזרח למערב (השמש עולה במזרח ושוקעת במערב וכו'). סיבוב הכדור השמימי וחזרתו לנקודת ההתחלה לוקח כעשרים וארבע שעות פחות ארבע דקות.

השלכת הקטבים הארציים 'החוצה' אל הכדור השמימי, יוצרת את הקטבים השמימים CELESTIAL POLES. אם משליכים את קו-המשווה הארצי אל הכדור השמימי, מקבלים את קו-המשווה השמימי (CELESTIAL EQUATOR).
כדור הארץ נוטה על צירו בזוית של כ23.5- מעלות. הטייה זו (OBLIQUITY) גורמת לכך שקו-המשווה השמימי נחצה ע"י המילקה בשתי נקודות הנקראות נקודות השוויון (EQUINOX). השמש נמצאת בנקודות אילו בתחילת האביב ובתחילת הסתיו. נקודת השוויון האביבית (VERNAL EQUINOX 3/21) מהווה נקודת מוצא לחישובים אסטרונומיים והיא מעלה אפס במזל טלה.

והערה אחרונה לקוראי: אני אוהבת את הסקרנות האנושית בלעדיה היינו תקועים עד היום בסטגנציה אבולוציונית. אני אוהבת חידושים ולכן אני עוסקת במחקר בתחום האסטרולוגיה. אני מקווה שנמשיך להעמיק בידע ואולי נהיה גם צנועים ב"גילויים מרעישים" שאינם מבוססים בכל קנה מידה. חווית הקריאה באינטרנט ובספרים היא לא תסולא בפז וטוב לקרוא הכל ולדעת כמה שיותר,  אך כל אחד מספיק בוגר לסנן ולהפריד בין עיקר לטפל. כשאתם קוראים גילויים חדשים אני ממליצה לכולם מייד "לקפוץ" לאתרי אסטרולוגיה רציניים בעולם כמו :
http://www.astro.com/ – של ליז גרין
או : http://www.arhatmedia.com/newbio.htm–  של רוברט האנד.

חדש***כתבה מומלצת מאוד בנושא באתר של ליז גרין מה-1.7.2015 :
www.astro.com/astrology/aa_article150701_e.htm

ובהזדמנות כתבה מדהימה של רוברט האנד[הלינק האחרון]
למה אין מזל נחש?

שלושת האתרים האחרונים עוסקים במחקר וחידושים וכאלה שלא יפספסו גילויים חדשים. ואפשר תמיד לשלוח אלי פנייה ושאלה כפי שעשו שניים מקוראי.  למרות שנושא זה פרץ לפני כשנתיים אך בגלל השטות או חוסר ההבנה איך האסטרולוגים מחשבים את גלגל המזלות לא טרחתי להקדיש לכך כתבה. בעקבות המכתבים הבנתי שהקוראים עומדים להתבלבל או כפי שמישהי כתבה לי ללכת לישון בת מזל דלי ולהתעורר בת מזל גדי. אז אפשר להירגע.  אתם בני אותו מזל ואני מקווה שאתם אוהבים את מי שאתם.

כל הזכויות שמורות לפנינה כץ    1.9.2012

השאר תגובה