עיתונות – ראיון על אסטרולוגיה ואמנות.

מגזין ספרותי – על הדרך  גיליון 6   פורסם בפברואר 2010.

הכתבה : ראיון במגזין ספרותי על עבודתי.

כרטיס ביקור: מליק יהודית כתבה.

הצימאון לדעת על פנינה כץ- הראיון בעמוד 21.

בתוך לופט של בית יפואי פגשתי את פנינה כץ, אסטרולוגית, מורה לציור וציירת. היא, אחת הציירות המרשימות שכותבת בלוג ב"קפה דה מרקר". בקלות הייתי מכתירה אותה כמבקרת    האמנות לציוריי.
יש לה יכולת טובה לתת ביקורת בונה. בבלוג שלה התוודעתי אל כתביה ואל ציוריה.
על אחד מהם אף כתבתי את "רימונה" סיפור קצר. כבת להורים יוצאי הונגריה, היא מדברת בהערצה רבה עליהם.
"עד גיל עשר היתה לי ילדות מאושרת", למה מה קרה אחרי? אני שואלת וכץ אוספת את מחשבותיה והן יוצאות ממנה בבהירות רבה:
"עד גיל 10 הייתי כנראה ילדה טובה, לא סרבתי לפקודות. כנראה מיד אחרי גיל 10 התחילה תקופת ההתבגרות , ואז התחלתי להתחצף להורי, היחסים נהיו קשים עד הצבא. במשך 8 שנים היו מאבקים של כוח בינינו. היו הרבה מצבים לא נעימים של הסתגרות בחדר כדי למנוע ויכוחים מיותרים.
כשנשארתי בחדר ציירתי. אלה היו עבודות הרישום  הראשונות שלי, שלא נופלות מעבודות הרישום שלי כיום."
כץ בעלת טור אישי אסטרולוגי במגאזין "את". מעריציה המאמינים בהסבריה יכולים לספר על דיוק מרשים בביאור המזלות וקווי האופי המדוייקים הבולטים המאפיינים את פרשנותה.
יכולה אני לספר לכם, שאישיותה כובשת.
"האם ניתן לחזות דברים מראש? איך מתייחסת האסטרולוגיה לאירועים נבואיים?" כץ מחייכת במאור פנים ואומרת:
"זה כמו שתשאלי אותי, אם  ידעתי שאהיה אסטרולוגית? ובכן לא ידעתי, אך מגיל מאוד צעיר התעניינתי. קראתי ספרים באנגלית על אסטרולוגיה ואסטרונומיה  וגיליתי שהתחומים מאוד קרובים, מרתקים אותי ועניינו אותי יותר מכל המקצועות שלמדתי בבית הספר, הייתי תלמידה חרוצה שסף הגירוי שלה היה גבוה. התוודעתי בגיל ארבע עשרה לספר אסטרולוגיה באנגלית, שרק יצא לאור וככה למדתי ממנו מושגי יסוד שפתחו לי עולם ומלואו. הבנתי שאני נמשכת לתחום הזה כמו נקודת אור שמרחיבה את מעגל תנועתה ככה הרגשתי. ככה התוודעתי לכתבי נוסטרדאמוס, הכתובים מתוך שירה עתיקה, שם יש נבואות שהתרחשו מאות שנים אחרי כתיבתן כמו מלחמת העולם הראשונה, מלחמת העולם השניה ורמזים למה שעתיד להתרחש בחיינו. המסתוריות, החקרנות והסקרנות לדעת יותר מלווים את חושי תמיד. האסטרולוגיה עוסקת במזלות וגורלות. על פי כוכבי המזל ניתן לדעת היום את גורלות בני האדם. במושגים שלך תקראי לזה מיסטיקה, אדם נולד וגורלו נולדעמו. באסטרולוגיה, אני מכינה מפת לידה הנוצרת מרגע לידתו ועד למצבו היום. מפת הלידה שלו יכולה להאיר אותו ואת סביבתו וגם לרמוז לו על תחנות בחייו. רכשתי השכלה חוץ בית ספרית בתחומי האסטרולוגיה,האסטרונומיה, גרפולוגיהוהכירולוגיה. תחמי מדע שמאוד התעניינתי בהםוהם תרמו לי ידע כה רב, שעד היום אני עושה בושימוש."
"אם אני לא טועה, את מכינה גם הורוסקופ שבועי אותו את מפרסמת בטור
הקבוע שלך במגזין "את", קוראים לזה מפת התבוננות, עד כמה הדיוק אכן נכון? האם יש פספוסים? בנחישות החלטית הגב' כץ מציינת "שאין פספוסים".
אנשים רבים קוראים את ההורוסקופ היומי כשעשוע בלבד, יש אחרים שחיים את ההורוסקופ משבוע לשבוע, איך את מסבירה את הפערים בהתייחסות "אנשים לא מסתפקים בקריאת של הקהל הישראלי?
הורסקופים שבועיים כי אם באים להיוועץ באופן אישי על ידי עשיית הורוסקופ אישי שלא דומה כמובן לכללי. שכן הוא מתייחס לרגע הלידה של האדם."
מדהים עד כמה " האם ייעוץ אסטרולוגי באמת עובד?
אפשר להיעזר בו, די אם אומר לך שראיתי במפת לידתי שאני חולה ואשפזתי את עצמי.
יש אפשרויות רבות לעזור לאנשים לבחור תקופה נכונה לרכישת בית או לראות אם אכן יש סיכוי לזוגיות ספציפית, פוטנציאל של ילד.
" מילדותך את מציירת. הרישומים שלך כה ברורים ומדוייקים, נראה כי את אוהבת יותר את עבודת הרישום מאשר את ציורייך בצבעי שמן, האמנם? "הרישום הוא אקט מאוד אינטימי ואהוב עלי גם בגלל המינימליזם שיש בו,עיפרון ונייר ויוצרים עולם שלם באמצעים כה דלים לכאורה."נראה כי עיסוקייך שואבים אותך אליהם, איך את מוצאת זמן. האם את יכולה לספר קצת עליה?
לפני 5 שנים חליתי בלוקמיה ואושפזתי כחצי שנה במחלקת השתלת מח עצם. לשמחתי הכימותראפיה עזרה לי .
מאז אני בביקורות מתמידות וקבועות כמובן."

האם הנגיעה בציור, היא נגיעה גנטית? התוכלי לספר עליה אבי היא מהנהנת בראשה פיסל במתכת ואימי למדה להיות מורה למלאכת יד ,הורי היו דייקנים מאוד ורשמתי מגיל מאוד צעיר, אך כמובן שהם לא ראו בכך עיסוק פרקטי ואומנם התפעלו אך אף פעם לא עודדו אותי להשקיע בכיוון זה. אסטרולוגיה למדתי כבר בגיל 16 וגם פה, לא חשבתי בסוף שנות השישים שמדובר בעיסוק, שכן לא היה עיסוק כזה עדיין בארץ. ושני העיסוקים האלה בסופו של דבר בחרו בי ויותר מאשר אני בחרתי בהם.
היום זו כבר בחירה מחדש ואהובה עלי מאוד .עבודותיה יכולות לפאר כל חדר מגורים. *מוזמנים לסיור וירטואלי!

הכתבה והתמונות -הציורים והרישומים שלי מוצגים בכל הגיליון הספרותי.

כל הזכויות שמורות לפנינה כץ

השאר תגובה