כוכב השבת Bellatrix בלטריקס האישה הלוחמת- במזל תאומים

כוכב השבת –Bellatrix – מעלה  °57 20 בתאומים

Longitude 2000: 20GEM57 

 מיקומו של הכוכב הוא בכתף השמאלית של "אוריון" [קבוצת הכוכבים אוריון]  בלטינית (Bellatrix) הוא "הלוחמת" (ועל כן הוא ידוע גם בשם כוכב האמזונות), זאת בניגוד להיותו חלק מקבוצת אוריון – הצייד] . על פי  המיתולוגיה, מקום משכנן של האמזונות ב"ארץ האמזונות" שבקצה ה בעברית אויקומנה[המונח הוא לא הגדרה גאוגרפית פשוטה אלא הגדרה תרבותית של העולם הנשלט על ידי התרבות היוונית בניגוד לעולם החיצוני שנשלט על ידי הברברים. המונח הלטיני המקביל שהיה בשימוש על ידי הרומאים הוא "orbis terrarum".]

בלטריקס  כוכב השבת  

. "הלוחמות" תוארו כאמזונות- האמזונות ראו עצמן כבנותיו של ארס, אל המלחמה[ארס הוא בנם הבכור של זאוס והרה. מקבילו הרומאי מרס]. המילה אמזונה בגרסאות היווניות שלה מתפרשות בעברית כחסרות שד. האגדה מספרת שהשד הפריע להם כדי למתוח את החץ עם הקשת ולכן כרתו אותו.  הפסלים והאיורים מראים שד אחד.

על פי המיתולוגיה היוונית, האמזונות חיו לחופיו הדרומיים והמערביים של הים השחור ולבסוף הובסו בידי צבא גברים בקרב הנודע בשם קרב האמזונאכיה, שם הן מתוארות כברבריות פראיות ונחותות לעומת אנשי הציוויליזציה היוונית המתורבתים[נשמע תיאור מאוים מאוד של האוליגרכיה הגברית]. האמזונות מתוארת כפרשיות מעולות, בעלות מיומנות גבוהה בקשתות.

לפי גרסאות מסוימות, הנהר הדרום אמריקאי האמזונאס קרוי על שם האמזונות. לפי אחת הגרסאות, במהלך מסע המחקר של מגלה הארצות הספרדי פרנסיסקו דה אורייאנה (Orellana), שהיה האירופאי הראשון ששט בנהר, הוא הותקף על ידי ילידים ארוכי שיער שלבשו חצאיות, וירו עליו בקשתות. הוא החליפן באמזונות האגדתיות. לפי גרסה אחרת, הכובשים הספרדיים הבחינו בלוחמות בקרב הילידים המקומיים שניסו להדוף אותם, ועל כן קראו למקום נהר האמזונאס.

התלמוד מזכיר את האמזונות במסכת תמיד, ל"ב ע"ב, בה מתואר ביקורו של אלכסנדר הגדול בממלכת האמזונות, שם הגישו לו כיכרות לחם עשויות זהב.

יחידת העילית שאבטחה את שליט לוב לשעבר, מועמר קדאפי, והייתה מורכבת כולה משומרות ראש, זכתה לכינוי "האמזונות של קדאפי".

גברים אנטי פמיניסטיים נוטים לכנות נשים לוחמות כאמזונות המעוניינות לדכא גברים ולהפכם משרתים שלהם. ממש כפי שהאמזונות השתמשו בגברים שלהן כנותני שירות.

 

מותה של בתולה המגן[על פי המסורת הנורדית] הרבור בקרב מול ההונים

בלטריקס, מהמעניינים מכוכבי השבת הקשור באישה[ואפשר להתייחס אליה ככוכב נקבי], בפמיניזם, אמזונה, האישה הלוחמת. לזכויותיה. מכירה בערכה  לא קל להיות אישה לוחמת שכן עם בלטריקס[Bellatrix]  מופיע באופק של המפה: היבט שמזמין מריבות, שנאה הונאה.

Bellatrix– בלטריקס בהיבטים טובים: מבטיחה הצלחה אך קיים סיכוי שהאישה תמצא את עצמה מוקפת קנאה ושנאה, היא תהיה מהירת החלטות,  תיהנה  מכבוד בתפקידים רשמיים כמו צבא.. בלטריקס מסמלת את התקופה הנוכחית שבה נשים רבות יותר כובשות מעמד גבוה וסטטוסים של דברים והדבר  מעורר פחות התנגדות כפי שבעבר. גם בעולמות שמרניים דתיים,  נשים צומחות להצלחות גדולות יותר וכן תחומים שהיו הגמוניה גברית נשברים תחת השפעה זאת. 

אמזונה פצועה- במוזיאון Capitoline ברומא

נשים בהשפעת בלטריקס עוסקות בתחומים שלעיתים קרובות שייכים יותר לעיסוקי גברים קלאסיים. הן תבטאנה בכל תחום כושר לחימה עז,  מאבק חסר פשרות ולא תוותרנה בלי קרב. אמיצות חזקות ובעלות יוזמות יוצאות דופן בעוצמתן. רבים מהן עוסקות בספורט ובפעילות פיזית נמרצת. בלטריקס הזרוע והיד הימנית. בטלג'ויזס [בית האגוז בערבית] היא היד השמאלית. 

קבוצת הכוכבים אוריון. צילום של נאסא.

בלטריקס בגלל אופייה האמיץ כך בהשפעתה היא מרימה אנשים ממקומות נמוכים ומפילה אותם ממקומות גבוהים. בלטריקס תהיה אמביוולנטית בגלל השפעת מזל תאומים. המזל המייצג כפילות ודואליות. המיקום הצמוד למרקורי רק מדגיש חוויה וקיומיות בעלת מסר כפול. אירועים יכולים להתפתח דרך עיוורון בהחלטות, וסכנת מוות,  פגיעה באדם באופן אלים ולגרום למוות. ולסכנות של תאונות. 

בלטריקס במלוא זוהרה בשמים. 

 

בלטריקס במעלה  °57 20 צמידות עד 2.5 מעלות לפני ואחרי. 

בטלריקס צמודה לליקויים[חמה ולבנה]  מסמלת מריבות, מלחמות מאבקים שנאה, זיופים, תרמיות,

בלטריקס צמודה לשמש- הרבה השתנות, יכולת מכנית/טכנולוגית/ יכולת מסחרית וכישרון ליצור רווחים מכישורים. אך גם ערמומיות ויכולת לרמות למטרות רווחים. 

בלטריקס צמוד לירח- אהבת נוחות, תענוגות חיים, תשוקה מתמדת, בזבזנות. סכנת תאונות, יכולת להגיע לעושר, טובים כחיילים מנתחים, עבודה עם מתכות, שימוש מוצלח בידיים בעיסוקים, 

בלטריקס צמוד למרקורי – כבוד והצלחות במעמד צבאי, סטטוס של מפקדים בכירים, חברותיות ועיסוקי חברה מוצלחים. 

בלטריקס צמודה לונוס- סבל מאהבות ויחסי אהבה, חוסר מנוחה מתמיד ובחירות בלתי מוצלחות של בני זוג. 

בלטריקס צמוד למרס- כוח רב, אנרגיות חזקות, הצלחה כחייל/מפקד וספורטאי. מוצלחים כמנתחים ברפואה, סכנות של תאונות. 

בלטריקס צמוד ליופיטר- נטיות דתיות, פילוסופיות, עמקות, צביעות, עלול להיות פנטי, הבטחה גדולה מבחינה פוטנציאלית אך עלול להסתיים באירועים מביישים, לשון הרע או סקנדלים. 

בלטריקס צמוד לשבתאי- שמרנות, סגירות, עוני ולעיתים גם חוסר שאפתנות לשנות את המצבים התקועים, לעיתים קרובות רווקות בדידות וניתוק כללי מהחברה. מבודדות כדרך חיים.

בלטריקס צמוד לאורנוס- יכולת מכנית טובה עם אופציה להצלחה מעשית, אקטיביות בלתי נלאית, משיכה לנסתר, למיסטיקה ולעולמות אחרים,   חסר פרקטיות מעשית להפיק תועלת מהכישורים,  יחסים דיסהרמוניים עם המשפחה,  סכנת תאונות דרך עבודה וחוסר תשומת לב. 

בלטריקס צמוד לנפטון- כישרונות מיוחדים, תבונה רבה, קיצוניות, חוסר איזון, הרבה מריבות ואי נעימויות, כישרון מסחרי חד, כישרונות להמצאות ופטנטים בתחום חפצים, מכשירים, לא מתאים למסגרות נישואים או זוגיות אך מוכשר להרוויח מכל מצב. 

בין המפורסמות שבין הפמיניסטיות הלוחמות לזכויות נשים ומגדר:  היו סימון דה בבואר כשהפלוטו שלה היה צמוד לבלטריקס. או אנג'לה דייויס עם שבתאי צמוד לבלטריקס. אך גם מרשה ג'והנסון עם מאדים ואורנוס צמודים לבלטריקס. 

 

אוריון Urania’s Mirror, 1825

 

כל הזכויות שמורות לפנינה כץ  4.8.2021

 

8הערות

 1. יאיר

  היי. אשמח לדעת לגבי מיקום הכוכב במפתי: 24 למאי 1971 19:05 , תודה, יאיר

  • פנינה כץ

   היי יאיר

   מתכוון אם יש כוכבים צמודים לבלטריקס במפה שלך? אז לא.

   בברכה
   פנינה

 2. shimona

  שלום
  איפה הבלנטריקס אצלי 13.9.1958
  תודה

  • פנינה כץ

   shimona שלום
   בלטריקס Bellatrix הוא במזל תאומים. מה שאת רוצה לשאול כנראה, אם יש כוכב כלשהו במפה שלך שקרוב לבלטריקס? אז לא.

   בברכה

   פנינה

 3. הודא

  בהמשך לתשובתך ..אשמח לפרק ב עם פירוש כאשר הוא מושפע מכירון ..
  תודה

  • פנינה כץ

   הודא
   אני לא מפרשת את המפה שלך. את בטח מבינה. אבל כירון ככוכב המסמל את הכאב את הפצע ותקראי עליו פה כשהוא צמוד לכוכב לכת או שבת הוא מגביר ומחדד את השפעת הכוכב בגין הכאב וכל מה שתקראי על כירון בכתבה שלי[אגב יש לכתבה גם פרק ב'] .

   בברכה
   פנינה

 4. הודא

  שלום
  איך אפשר לדעת במפת הלידה איפה המיקום
  2.1.1988 שעה 22:35

  • פנינה כץ

   הודא שלום

   כוכב כירון שלך מושפע מבלטריקס.

   בברכה
   פנינה

השאר תגובה